utorak, 31. svibnja 2022.

Žene na jugu

 


Žene na jugu


Miris mandarina, nijanse Neretve, gostoljubivost domaćina, moć prirode, dobro društvo, poslastice na tanjurima i opojna južnjačka vina sve je to obilježilo ženski vikend Women's days by modniALMAnah održan u Metkoviću! Taj projekt, osmislila je stilistica i modna savjetnica Alma Premerl Zoko, nudeći ženama obnovu duha i tijela tijekom vikenda na raznim lokacijama lijepe naše, istražujući prirodu, uživajući u povijesti ali i u svemu onome što žene vole - modi, ljepoti, gastronomiji i radionicama zdravog života.

Ženski vikend, šesnaesti po redu Women's days by modniALMAnah održan je na jugu Hrvatske, u Metkoviću koji sa svojom užom i širom okolicom nudi niz zanimljivih kulturnih, prirodnih, gastronomskih i drugih sadržaja. U Metkoviću se isprepliće krajobraz, jela od riba i žaba ulovljenih u Neretvi ali i bogatstvo voća i povrća koja u izobilju rastu u ovom podneblju. Prvo proljetno voće, neretvanske jagode, poslužio je u Villi Neretvi domaćin ovog putovanja Pavo Jerković poznat kao promotor turizma na Neretvi i član organizatorskog odbora poznatog Maratona lađa! Kako bi se što bolje osjetilo bilo ovog kraja, okupljena ženska ekipa krenula je lađama po Neretvi.


Što to ovako divno miriše svugdje oko nas?” - pitale su žene, a ljubazni domaćin Pavo Jerković pokazao je na voćnjake sa stablima mandarina koji su se nalazili između rukavaca. Bijeli cvjetovi koji su polako prelazili u plod u mirisnu su kulisu zavili cijelu deltu rijeke Neretve, pa čak i prvu stanicu okućnicu Neretvanske kuće u kojoj je poslužen težački tanjur s autohtonim proizvodima tog kraja. Na terasi ove lokacije koja se nalazila na sredini rijeke stilistica Alma Premerl Zoko održala je i prvu radionicu s modnom tematikom - kako odabrati idealan ljetni šešir!


Sunce je sve jače, što smo mogle osjetiti na svojoj koži dok smo bile u lađi, pa je vrijeme za idealan šešir. Razmišljate li o univerzalnom šeširu koji pristaje svim oblicima glave fokusirajte se na fedora šešir manjeg oboda. Kako bi lice bilo uže neka šešir na gornjem dijelu ima brazdu, a na spoju oboda i 'kape' trakicu” - dala je savjet stilistica Alma Premrl.

Razgovor o suncu, njegovim učincima na zdravlje, ali i opasnostima ako pretjeramo, nastavljen je u jednoj od tipičnih Neretvanskih lađa koja je postala Hada Labo beauty korner. U fokusu su bili proizvodi za sunčanje, sa zaštitnim faktorima 30 i 50 ali i način na koji se svaki treba nanijeti na kožu.

Aromaterapija je odličan način za držanje tijela u ravnoteži. Na radionici s Aromarom, koju je vodila osnivačica brenda, Mara Doljak svaka je žena napravila tri korisna proizvoda za dugo toplo ljeto - kapi za nos, ulje protiv strija i ulje za kožu koja je izgorjela na suncu. Isto tako sve su žene iskušale moć crnog kima i noćurka koji u kombinaciji djeluju na zdravlje žena-reguliraju razne funkcije u tijelu i odličan su spoj tijekom peri i menopauze.


U radionici oralne njege žene su se upoznale s njemačkim brendom Ben&Anna. Predstavljene su dvije prirodne i ekološki prihvatljive paste za zube i 'tabletice' za žvakanje koje se mogu koristiti kao pasta za brzo pranje zubiju.

Na make up radionici, vizažistica Meri Popović otkrila je kojih je to 6 noviteta iz Max Factor ljetne kolekcije koji su obvezni u svakoj kozmetičkoj torbici, ali i naučile super trik kojim se u borbi protiv tamnih podočnjaka koristi malo crvenog ruža za usne koji se lagano nanese na tamne krugove, a potom stavi korektor.

Predstavljen je i probiotik Proimmun koji crijeva držao u balansu i nakon žaba i jegulja. Hit je Mucozink kompleks vitamina i minerala koji budi tijelo i jača crijeva ali i probiotik MyBiotik®PUR koji djeluje na sve izazove hrane, pića i promjene okoline pomažući da crijeva pravilno rade i na putovanjima.

Sve radionice bile su isprepletene izletima na Ušće Neretve, posjetu Prirodoslovnog muzeja u kojem je ravnateljica Ivana Baće vodeći kroz postav pričala o životu na ovom dijelu Hrvatske ali i o 360 vrsta ptica koje žive na ovom području.

U Arheološki muzej Narona u malom selu Vid (udaljen od Metkovića 3 km) Ana Taslak govorila je o Metkoviću kao dijelu Dalmacije naseljenom od najstarijih vremena. Stara Narona je bila drugi po veličini i važnosti rimski grad na istočnoj obali Jadrana, koji datira od kraja 3. st. pr. Kr. do 15. st. po. Kr. Arheološki muzej Nerona je prvi muzej u Hrvatskoj sagrađen na mjestu nalazišta u čijem postavu je forum sa očuvanim skulpturama koje predstavljaju julijevsko-klaudijevsku carsku dinastiju.

Na ovom putovanju ispreplitala se priroda, povijest, sadašnjost, brojne ženske teme ali i gastronomija ovog kraja. Sve što je bilo posluženo na tanjurima pripremio je kuhar Cristian Franko Jerković pa se tijekom vikenda moglo kušati sve što se jede u Metkoviću i okolici - žabe, jegulje, rižota i sirevi. Službena vina bila su iz vinarije Terra Madre - Rose i Plavac mali premium, a za aperitiv je poslužena nova zvijezda iz obitelji Jägermeister, Scharf poseban po mješavini pedeset i šest vrsta bilja, cvijeća, korijena i plodova, pikantnog okusa zbog đumbira.

Najavljuju se novi ženski vikendi . Prvi vikend u lipnju (03.-05.06.2022) rezerviran je za Liku, a drugi vikend u srpnju (08.- 10.07.) za Karlovac. Detalji o putovanjima na OVDJE 



Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Nikola Zoko




ponedjeljak, 30. svibnja 2022.

Wok by Matija

 


Wok by Matija


Brojni ljubitelji woka, među kojima su bila tv lica - Uršula Tolj, Robert Knjaz, glumice Barbara Vicković i Mirta Zečević, stilistica Alma Premerl Zoko te gastro blogeri Domagoj Jakopović Ribafish i Kasandra Draganić (Vilicom po Hrvatskoj) s popularnim zagrebačkim wok majstorom Matijom Nikolićem proslavili su deseti rođendan brenda Wok by Matija i otvorenje nove, pete lokacije u Zapruđu u Zagrebu!

Kad se prije deset godina prijavio za Masterchef, Matija Nikolić nije sanjao kako će mu finale tog showa otvoriti vrata gastro svijeta i kako će nakon deset godina rada postati najpopularniji zagrebački wok majstor koji na jedinstven način sljubljuje popularni način pripreme hrane s namirnicama koje sam proizvodi ali i kupuje od lokalnih proizvođača. Poseban hit su Matijine nudle, tjestenina koja je baza većine wokova a koju Matija sa svojim timom svakodnevno sam proizvodi u svom mini pogonu. Za sada su u ponudi samo 'klasične' svijetle nudle iako Matija najavljuje i one tamne, koje će biti napravljene od sipe.

"Desetu godišnjicu slavimo na novoj lokaciji u Zapruđu, koja je ujedno i peta zagrebačka lokacija. Uvijek se trudim ponuditi nešto novo i drugačije, pa tako s toplim vremenom, na ovoj lokaciji ekskluzivno predstavljam i proljetne wok-ove u kojima će se naći meso zebre i klokana te puno povrća i zanimljivih kombinacija začina"- rekao je Matija Nikolić u Zapruđu, ispred novog street style restorana.

Kako bi brojnim gostima pokazao koje sve okuse priprema za ljeto u Zagrebu, Nikolić je sa svojim timom tijekom otvorenja ponudio sve vrste wokova nastojeći pokazati kako se za svakog i najzahtjevnijeg gosta može pronaći savršena kombinacija od vegetarijanskih, woka s različitim vrstama mesa do woka s Teriyaki umakom.


Nakon pet lokacija (Maksimir, Prečko, Tkalča, Središće, Zapruđe) pronađena je još jedna zanimljiva lokacija na istoku Zagreba, u Dubravi s kojom će se dodatno obilježiti wok ljeto u Zagrebu!


Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Nikola Zoko

nedjelja, 29. svibnja 2022.

Turistička zajednica Bola osvojila ugledno međunarodno priznanje za turistički film “Bol&Culture”

 


Turistička zajednica Bola osvojila ugledno međunarodno priznanje za turistički film “Bol&Culture”

Ljetovanje već odavno nisu samo more i sunce, što je jako dobro poznato jednom od najpoznatijih hrvatskih turističkih središta, Bolu na Braču. Ovaj živopisni gradić doista je bogat raznolikom ponudom, koja privlači strane i domaće posjetitelje. Osim cikloturizma i mnogobrojnih sportskih sadržaja te jedne od najljepših plaža na Svijetu, Zlatnoga rata, Boljani su jako ponosni i na svoju kulturnu baštinu, koju brižno čuvaju od zaborava. Njezinu, doista veliku vrijednost, ovih su dana prepoznali i na prestižnom međunarodnom natjecanju turističkog filma i multimedije The Golden City Gate 2022, koji se održao tijekom najpoznatijeg međunarodnog turističkog sajma ITB Berlin. U konkurenciji turističkih filmova iz cijeloga svijeta, 45 stručnjaka dodijelilo je prvo mjesto (Zlatnog medvjeda) bolskom kandidatu Bol & Culture u kategoriji "Art & Culture".

Film je realiziran u suradnji s produkcijskim timom DOKU FILMS, producenticom Mihaelom Reščić i scenaristicom Hanom Klain iz Klain PR-a. Turistički sajmovi odlična su prigoda za promociju ljepota Hrvatske u svijetu, a ovo prestižno događanje svake godine privlači sve više posjetitelja i turističkih stručnjaka, koji imaju priliku upoznati, uz ostale svjetske destinacije i posebnosti i ljepote naše zemlje.

Nagrađeni turistički film zapravo je svojevrsni omnibus, koji povezuje tri atraktivne priče; Zmajevu špilju, Dominikanski samostan i Galeriju Branislava Deškovića. Zmajeva špilja mjesto je potpunoga mira. U njoj su svećenici stoljećima klesali svoju vjeru u kamen i pripovijedali o svom pustinjačkom životu, o čemu svjedoče brojni fascinantni reljefi. Dominikanski samostan iz 15. stoljeća čuva muzejsku zbirku s vrijednim umjetničkim djelima, datiranim od 16. do 19. stoljeća. Arheološki predmeti, liturgijske knjige, brojni dragocjeni rukopisi te numizmatička kolekcija s vrlo rijetkim primjercima antičkog novca samo su dio eksponata, koje svakako vrijedi vidjeti. U ovoj vrijednoj kolekciji najveću pozornost privlači oltarska slika Gospe s djetetom i svecima iz radionice poznatoga slikara Tintoretta. Posjet Galeriji Branislava Deškovića, smještenoj u središtu Bola, prilika je za doživjeti otok Brač očima hrvatskih umjetnika. Ova renesansno barokna palača dom je stotinama umjetnina hrvatskih slikara i kipara.

Umjetnost je doista vječna, donosi veliku vrijednost i u Bolu smo stvarno ponosni što možemo ponuditi pravo blago, koje je nastajalo stoljećima .” rekao je Markito Marinković, direktor TZO Bol.

Bol se priprema za turističku sezonu. Otvoreni su gotovo svi hoteli, a u mjestu boravi oko 1.000 gostiju. U planu je ostvarenje 90% turističkoga prometa iz 2019. godine, a gosti su uglavnom iz Austrije, Njemačke, Slovenije i Hrvatske. Tijekom sezone svakodnevno vozi 14 trajektnih linija iz Splita, uz 4 brze katamaranske linije za Split. Posjetitelji iz Zagreba mogu do Bola stići zrakoplovima iz Zagreba do kraja listopada, a u svibnju se očekuju i charter letovi iz Graza i Beča, kao i nove avionske linije iz Bratislave i Bolzana.

Pripremio: Tomislav Radić


subota, 28. svibnja 2022.

PROGRAM ZA DAN GRADA ZAGREBA

 


PROGRAM ZA DAN GRADA ZAGREBA

U povodu obilježavanja Dana grada Zagreba, 31. svibnja, Turistička zajednica grada Zagreba (TZGZ) pripremila je besplatne razglede grada, predstave i radionice za najmlađe, koncert na Zrinjevcu i druge prigodne programe.


U utorak, održat će se koncert deseteročlanog sastava „Swingers band“ u Glazbenom paviljonu parka Zrinjevac, u 17:30 sati. Grupa svoj program bazira na repertoaru poznatih evergreena te pjesmama posvećenim gradu Zagrebu. Tu su i besplatni razgledi grada, na hrvatskom jeziku, prema terminima kako slijedi:


  • 14:00 Edukativni razgled grada za djecu
    Polazak kod Manduševca

najave - tel: 091/4975-921, e-mail: palcica.agramerica@gmail.com


  • 18:30 Kostimirani razgled grada „Iz Zagorkina pera“
    Polazak kod spomenika M.J. Zagorke u Tkalčićevoj ulici

najave - tel:091/6067-770, e-mail: findrik.martina@gmail.com


  • 19:30 Kostimirani razgled grada „Zagrebačke začarane priče”
    Polazak kod Kule Lotrščak
    najave - el:
    091/6363-661, e-mail: purgerica@yahoo.com

Održat će se i ostali prigodni programi na Gornjem gradu, u Parku kralja Petra Krešimira IV. i maloj pozornici JU Maksimir, a svi detalji nalaze se na poveznici: https://www.infozagreb.hr/.

Ovom prigodom, direktorica TZGZ, Martina Bienenfeld je izjavila: „Dan grada Zagreba obilježavamo raznim besplatnim programima, a ove godine ćemo ga i simbolično obilježiti u Sarajevu, u sklopu festivala Ja BiH gdje će se održati izložba našeg poznatog putopisca i fotografa, Davora Rostuhara, posvećena Zagrebu za njegov rođendan. Već tradicionalno, svojevrsnu uvertiru čine naši zeleni i održivi Viseći vrtovi koje sredinom svibnja postavljamo na svjetiljkama Gornjeg i Donjeg grada. Dodatno, veseli i vijest da će upravo od 31. svibnja, u Zagreb početi dolaziti i letovi izraelske kompanije Sun d'Or, podružnice nacionalne aviokompanije El Al, koja će naš grad povezivati izravno s Tel Avivom svaki utorak. Za kraj, koristim priliku čestitati Dan državnosti, 30. svibnja, kao i Dan našeg grada Zagreba, 31. svibnja.“

Podsjećamo, na Dan državnosti RH, kao i na Dan grada Zagreba, održat će se prigodna Smjena straže počasne satnije Kravat pukovnije, a centrom grada će se prošetati i popularni likovi iz prošlosti.

Pripremio: Tomislav Radić


četvrtak, 26. svibnja 2022.

Fešta vina, maslinovih ulja i delicija

 



Fešta vina, maslinovih ulja i delicija

Festival vina i delicija u organizaciji Slobodne Dalmacije nakon dvije godine korone održan je u Dioklecijanovim podrumima, u najljepšim vinskim podrumima , koji su, kao i cijela carska palača iz koje je izrastao grad Split, pod UNESCO-vom zaštitom. U petak i subotu 20.i 21.5. u grad Svetog Duje na veliku feštu vina i delicija došli su vinari, vinoljupci, vinski radoznalci, maslinari, ljubitelji i znalci maslinova ulja, kušači i hedonisti.

Vinari iz svih krajeva Lijepe naše, ali i susjedne Bosne i Hercegovine, predstavili su svoja najbolja vina.

Uz vrhunsku kapljicu kušalo se vrhunski pršut, sireve, mariniranu i slanu ribu, čokoladu i druge delicije.

Održane su i vrlo zanimljive radionice

Na radionici predstavljeni su prvi plavci napravljeni na – kvascu plavca malog. Zahvaljujući entuzijazmu i trudu enologa Davora Mitrovića prije nekoliko godina na njegovu inicijativu napravljen je kvasac pošipa u Njemačkoj a napokon je stvoren i kvasac od plavca malog.

Na radionici prvi put je zajedno predstavljeno je pet pjenušaca napravljenih od dalmatinskih autohtonih sorti. Davno na početku prošlog stoljeća Bedrica je u Skradinu radio pjenušac od debita. Nitko poslije njega nije od vina dalmatinskih sorti pokušao raditi pjenušac. A onda je nova generacija krenula i to bez kompleksa, hrabro i uspješno. Na radionici koju je vodio dr. Goran Zdunić sa splitskog Instituta za jadranske kulture, kušalo se pjenušac od hvarske bogdanuše Zlatan otok, od malvasije dubrovačke iz vinograda Volarević, od grka braće Zure, od cetinke mladog korčulanskog vinara Petra Bačića i pjenušac od tri sorte cetinke, rukatca i pošipa enologa Nikole Miroševića.

I radionicu o vugavi vodio je dr. Goran Zdunić. Vugava je zaboravljena princeza Dalmacije. Ta vrijedna autohtona viška sorta, sadi je se malo, ima tek četiri, pet etiketa, rijetko gdje se još može kušati, a priča o vugavi je velika i vrijedna i vrijeme je da se ponovno pokrene.

Održana je i radionica o velikim vinima Dubrovačko-neretvanske županije, po autohtonim sortama najjačoj hrvatskoj županiji. Ovoj županiji pripadaju Pelješac, Konavle, Korčula i Komarna sa svojim vrhunskim plavcima, malvasijom dubrovačkom, grkom i pošipom. Velika vina iz svakog od tih vrhunskih, a potpuno različitih vinogorja predstavili su enolozi Josip Volarević, Marko Šuman, Nikola Mirošević i Eva Krištof.

Radionicu o mirisima i aromama vina vodila je dr.Ana Mucalo, znanstvenica sa splitskog Instituta za jadranske kulture. Često se kaže da se kod plavca osjeća šljiva ili višnja i ponekad duhan, da u vinu ima više ili manje vanilije, da su prisutni limun ili jabuka. A nije to samo asocijacija, ima i znanstvenih odgovora koji to mirisi i kad nastaju u vinu, koji to kemijski spojevi vode k voćnom i cvjetnom rekla je dr. Mucalo.

Održana je i radionica o syrahu svjetskoj sorti koja se udomačila u dalmatinskim vinogradima. Kušalo se syrahe iz Ravnih kotara, Konavala, Imotskoga, Plenkovićevih vinograda kod Biokovom, sa Komarne i sa Korčule. Zašto se tako dobro syrah uspjeva u Dalmaciji na radionici je objasnio poznati enolog, dugogodišnji dopredsjednik Hrvatskog sommelier kluba Franjo Francem koji je na drugoj radionici govorio i o sljubljivanju hrane i vina.

Kako kušati maslinova ulja govorilo se na radionici koju je vodila dr. Sandra Petričević.

Održana je i Vinska škola festivala Vinski podrum koju su vodili Siniša Koceić i Alen Gulan iz Wineboxa. Na Festivalu Vinski podrum tema je bila prošek.



Radionicu o prošeku vodili su Želimir Bašić iz Zadružnog saveza Dalmacije te Stjepan Vučemilović, nagrađivani zadarski vinar, koji ima izvanredne prošeke. Sudjelovali su i vinari koji proizvode prošek, a kušali su se i prošeci od Starog omiškog prošeka Nikše Mimice do Kapje o zlata Ivice Radovića, prošeka od grka braće Zure, Vučemilovićevih prošeka i prošeka Andre Tomića.

Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Meri Šilović



subota, 21. svibnja 2022.

CENTAR KAPTOL U NOVOM RUHU

 


CENTAR KAPTOL U NOVOM RUHU



Nakon nešto više od dvije godine radova na rekonstrukciji i preuređenja u investiciji vrijednoj 15 milijuna eura, predstavljeno je novo, osvježeno izdanje premium lifestyle i shopping centra, Centra Kaptol U Zagrebu.


Novouređeni kompleks prostire se na 40.000 kvadrata. Centar sada objedinjuje bogatu ponudu s posebnim naglaskom na shopping i lifestyle uz vrhunske restorane, barove modne brendove i parfumerije, kino, fitness centar i druge atraktivne sadržaje. Sve je tematski razdijeljeno po etažama te novi Centar Kaptol sada odgovara na svakodnevne potrebe od nabavke dnevnih namirnica, do druženja i izlazaka.


Želja nam je bila odmaknuti se od isključive uloge centra namijenjenog shoppingu te staviti naglasak na lifestyle i gastro segment uz probranu ponudu sadržaja u ugodnom, zelenom ambijentu“, istaknuo je Markus Pinggera, izvršni direktor Supernova Grupe.

Luksuzni trgovački centar uljepšavaju zelene površine a multifunkcionalan prostor objedinjuje i stambenu zgradu te poslovne prostore i velik garažni prostor. U Centru su na 14000 kvadrata prodajne površine, 34 trgovine poznatih svjetskih brendova – Alfa vision optika, Andrews baby company, Barbieri's restoran, Barbieri's caffe bar, Barbour, Beer bar, Magnolia, Premium Cigars, Bio&Bio, Bonkulović delikatese, Brigada,The Core, dm drogerie markt, Douglas parfumerija, Et Cetera, Frida bar & bistro, Gant, Journal, Kaptol Boutique cinema & Bar, Khala restaurant & bar, Konzum, Maras, Max&Co., Nebo, Orlandofit fitness, Palmers, Poliklinika Milojević, Polo Ralph Lauren, PrimaPharme ljekarna, Puntino, Seventy, StarFitness, Svijet Medija i Zoo city, a do jeseni otvorit će se i Sport Vision Kaptol i Ghetaldus. Do kraja godine Centar Kaptol postat će bogatiji za još deset novih brendova!


Novi koncept Centra Kaptol potpisuju zagrebačke agencije SEÑOR i Brigada koje su inspiraciju za dizajn pronašle u u starom Zagrebu.


Trgovački centar Kaptol u vlasništvu je Supernova grupe koja je u posljednjih pet godina preuzimanjem postojećih i izgradnjom novih shopping centara na području Hrvatske i Slovenije preuzela vodeću poziciju po broju trgovačkih centara. Osim u Hrvatskoj i Sloveniji, kompanija je aktivna na tržištima Austrije, Njemačke, Slovačke i Rumunjske, a trenutni portfelj tvrtke broji 73 nekretnine te bruto vrijednost imovine u iznosu većem od 1,6 milijardi eura.

Supernova Grupa u Hrvatskoj posluje u devet gradova na 15 trenutno aktivnih projekata, a dosad je kroz razne investicijske projekte u Hrvatsku uložila više od 420 milijuna eura. Grupacija u Hrvatskoj upravlja trgovačkim centrima pod brandom Supernova te trgovačkim centrima Cvjetni, Centar Kaptol i Branimir mingle mall.

Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Marko Čolić




utorak, 17. svibnja 2022.

Vino uz žlicu u Floresu

 



Vino uz žlicu u Floresu



Eno gastro projekt Vino uz žlicu imao je 15. izdanje u zagrebačkom bistrou Flores, uz birana jela i vina, uz pića destilerije Đanić , bučino ulje Cesarec i nešto vrlo posebno – rajčice iz posebnog uzgoja "Šjora Pomidora.

Počelo se s paštetom od pilećih jetrica s tartufima uz koje se perlao Petračev pjenušac Bregh.Bio je to blanc de blanc pjenušac, proizveden od chardonnaya, klasičnom metodom vrenja u bocama. Degoržiran je nakon 30-mjesečnog odležavanja na kvascima i postizanja elegantne kremoznosti, zadržavši svježinu i voćne arome.

Kao aperitiv kušalo se pića iz destilerije Đanić iz Podgorača kod Našica, čije je premium proizvode predstavio Igor Džafović, ponajprije lozu barrique, proizvedenu destilacijom grožđanog mošta, čuvanu u kontroliranim uvjetima u hrastovim bačvama i tradicionalnu šljivovicu, koja je proizvedena modernom tehnologijom iz odabranih zrelih plodova šljive i odležana pet godina.

Kušalo se i Borovnicu - liker od ekološki uzgojenog voća čijim se maceriranjem na prirodan način otpuštaju prepoznatljivi okusi i mirisi tamne borovnice, kao i Višnju - liker od zrelih plodova višnje maceriranih u voćnoj rakiji s dodanim aromama te izloženi suncu kako bi se arome dobro prožele.

Toskanska juha od rajčice, iako je to izazovno, sparena je s vinom i to uspješno uz sugestiju pojedinih vinskih stručnjaka i samog vinara, Sanjina Pilata iz Lašića kod Vižinade. Vino i vinariju i Pilato predstavio je vinski promotor Marko Havaši, naglasivši da je pinot bijeli vrlo rijetka sorta u Istri. Pokazalo se da se svježi Pilato Pinot bijeli 2021, malo izraženije arome i blagih kiselina, dobro nosio s aromatičnom juhom spravljenom od 'Pasirane dalmatinske rajčice' Šjora Pomidora.

Šjora Pomidora noviji je hrvatski brend rajčica, proizvod tvrtke Sedna, koju vode supružnici Brzić, inženjer agronomije Romeo i novinarka Aleksandra, koja je zadužena za promociju i prodaju. Njihove rajčice rastu na Romeovoj djedovini, u Sv. Filipu i Jakovu, nekoliko kilometara od mora, a ove će godine prvi put imati više sorti; od plasteničkih, najsličnijih starim autohtonim sortama, do rajčica San Marzano, Cherry, Pink i Dalmatinski Šljivar.

Da ne treba imati predrasude na relaciji kontinent - more, pokazala je kombinacija Rižota s kozicama i vongolama s pestom od rikule i vina Kutjevo Rosé Premiuma iz 2021.(zweigelt 65%, pinot crni 35%). Matko Kovačić iz Kutjeva d.d. naglasio je kako je ovo treća berba premium linije koja je nedavno nagrađena srebrom na Vinalies Mondial du Rosé u prapostojbini ružičastih vina, francuskoj Provansi. Vino ima boju lososa i posebne je mineralnosti karakteristične za kutjevački terroir.

Zrelo vino Zlatno brdo Graševina 2018. iz baranjskog Zmajevca, posluženo je uz file orade s kremom od batata i fuziranim uljem od peperoncina. Vlasnik vinarije je Goran Matijević, a vino i vinariju predstavila je njegova kći Ana Matijević. Rekla je da je ova Graševina odležavala 18 mjeseci u inoxu, a kao i ostala njihova vina proizvedena je od organski uzgojenog grožđa.

Uz jela kušala su se i nagrađivana ulja Mladena Cesarca koji u svom OPG-u u Stubičkoj Slatini kod Oroslavja proizvodi bučino, suncokretovo i orahovo ulje. Uz ta vrhunska ulja, Cesarec proizvodi brašno i koštice od buče te dehidriranu buču za juhu, a sve te domaće namirnice, uz proizvode još nekoliko lokalnih OPG-ova iz Zagorja, mogu se naći u nedavno otvorenoj trgovini zdrave hrane Zagorci (Zvonimirova 31, Zagreb).

Uz jelo najkompliciranijeg naziva -Gnudi od skute na domaćoj šalši s čipsom od pršuta posluženo je vino Šain-Marelić Pošip sv. Ivan selekcija 2021. Moćni Pošip iz Čare bio je dobar balans ovom maštovitom jelu, koje bi dobro funkcioniralo i u vegetarijanskoj izvedbi bez pršuta.

Dugu vinarsku tradiciju na Korčuli su 1996. godine obnovili obitelji Šain i Marelić, a od 2018. nastavili njihovi sinovi Dražen Šain i Stojan Marelić, koji je osobno predstavio vino u Floresu. U Čarskom polju imaju 25.000 čokota loze od kojih godišnje proizvedu 25.000-30.000 boca. Pošip su nazvali po kipu Svetog Ivana, koji se nalazi u vanjskom prostoru njihove vinarije.

Glavno jelo bio je Beef Stroganoff s rižotom od povrća, svjetski popularno jelo nepravedno zapostavljeno na jelovnicima zagrebačkih restorana. Chef Nino Đurina tako je fino ispolirao kremasti okus govedine, riže, gljiva i kiselih krastavaca s komadićima raznog povrća da je Bolfanov Pinot crni primus 2017. vrlo lako klizio niz grlo i tražio čašicu više. To veliko eko vino nastalo na Bolfan vinskom vrhu, predstavio je vinski stručnjak Boris Nećemer. Primus linija, rekao je, podrazumijeva grožđe uzgojeno na posebnim pozicijama, a vino se ne radi svake godine, nego samo kad se zadovolje svi optimalni uvjeti. Godina 2017. pokazala se izuzetno dobrom, a Pinot crni u bocama može poživjeti još najmanje toliko kao i dosad.

I na kraju Mousse od čokolade s bobičastim voćem i Natura Gin iz najnovije linije proizvoda destilerije Đanić. Gin je, kako je opisao Igor Džafović, spravljen od potpuno prirodnih sastojaka i poslužen kao koktel s tonicom, začinima i dehidriranim voćem.

Bistro na kraju grada kakvog nema ni u centru - ovim riječima najkraće bi se mogao opisati Flores, smješten u Zagrebu, u poslovnoj zoni (Branimirova 24) gdje se susreću Dubrava i Sesvete počeo je s radom potkraj prošle godine.

Dizajn lokala je umjetničko djelo a kuhinju vodi mnogima dobro znani chef Nino Đurina, koji je zanat pekao u restoranima Lažni svjedok, Kalelarga i Lobby i bio kuhar u švedskom veleposlanstvu a nakratko je tijekom večere u kuhinju navratio i slavni kuhar Branko Ognjenović .



Pripremio: Tomislav Radić

Foto: Marko Čolić, Nikola Zoko


nedjelja, 1. svibnja 2022.

Riječke gastronomske luke

 


Riječke gastronomske luke

Na svečanosti na Trsatskoj gradini u Rijeci predstavljeni su ugostiteljski objekti koji nose titule Riječkih gastronomskih luka.

Ciljevi projekta su povezivanje ugostiteljskih objekata prehrane u zajedničku priču s marketinškim potencijalom; izgradnja gastronomskog brenda koji se nadovezuje na brend grada Rijeke kao lučkog grada te podrška u profiliranju ugostiteljskih objekata i dizanje ukupne kvalitete i prepoznatljivosti riječke ugostiteljske ponude.

25 prijavljenih restorana je ispunilo propisane kriterije za 39 titula Riječkih gastronomskih luka, koje su im dodijeljene u 9 kategorija:

Luke lokalnih namirnica – restoran Vintage i konoba Girica.
Ribarske luke - konoba
Ugor, konoba i ribarnica Girica, restoran Nautica i konoba Ribica.
Veganske luke – Tajlandski restoran
Sabai i Rica gluten free.
Poslovne luke – restoran
Kamov hotela Bonavia Plava Laguna, Botel Marina, restorani Nautica i Ribica.
Romantične luke - Restoran
Nautica i Restoran Vintage.
Obiteljske luke – restorani
The Kitchen by Miljenko i Tarsa.
Luke za vinske entuzijaste – Wine & dine
Kod Zajca, restorani Ribica i Sabai.
Pivska luka -
King's Caffe Food pub.

Luke posebnosti: Fine - dining luka – Nebo Restaurant & Lounge by Deni Srdoč, Frankopanska luka – Vintage, Povijesna luka – Tarsa, Luka tapasa - Wine&dine Kod Zajca, Bezglutenska luka – Rica, Bezglutenska luka – Botel Marina, Luka kobasica – Crobasa, Barbecue luka – Bodega, Barbecue luka – Lovorka, Dnevna luka – Bistro Mezanin, Luka za poslovne doručke - Restaurant&pizzeria O’Hara,
Degustacijska luka s pogledom –
Trsatica, Dnevna Korčulanska luka – Blato, Napolitanska luka - Restaurant&pizzeria O’Hara, Španjolska luka - Capote y Olé, Tajlandska luka – Sabai, Azijatska i luka sushia – Taiyo, Kineska luka – Peking, Azijska street food luka – Koya Asian Noodles.

Na proglašenju Riječkih gastronomskih luka, prisutnima su se obratili gradonačelnik Rijeke Marko Filipović, direktor TZ grada Rijeke Petar Škarpa i inicijatorica i voditeljica projekta Karin Mimica iz tvrtke Abisal, Gastronaut.

Projekt Riječke gastronomske luke provodi TZ grada Rijeke u suradnji s riječkim poduzećem Abisal, Klub Gastronaut.

Nakon proglašenja, neke od aduta svojih gastronomskih luka prezentirali su: Hotel Hilton - The Kitchen by Miljenko, Capote y Olé, Bodega, Sabai i Vintage uz podršku vinara: Pavlomir, PZ Gospoja i PZ Vrbnik.
Dodatni dah povijesti prostoru Trsatske gradinu udahnuli su svojim prisustvom članovi Kluba prijatelja Trsata kostimirani u Frankopanske kneževe i kneginje.

Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Marko Čolić