srijeda, 26. lipnja 2024.

 






Ljeto kod Matoša



U petak 28. lipnja 2024. u Zagrebu počinje Ljeto kod Matoša! Tijekom mjesec dana pretvorit će se Mažuranićev trg u mjesto zbivanja. Bit će to nastupi DJ-a i bendova, ponuda hrane i pića na osam ugostiteljskih kućica, predstave, facepainting, radionice, animacije i sportske igre za klince.


Srijedom i četvrtkom su bendovi, a ostale dane DJ-jevi,:jazz, funk, rock i pop ritmovi. Nastupit će glazbenici i bendovi: Elvis Sršen & The Funkblasters, Toni Drama, Šleper šlager, Louise band, Laura Miletić, Tanja & Marko te Tina & Dalibor Acoustic, a na otvorenju pjevat će Gelato sisters. Na„Matoševskoj“ cabaret pozornici nastupit će i DJ Zozzo, DJ Bondža, DJ Kanca i DJ Xxxtended.


Dogovorena je i suradnja s udrugom Hortiart pa će u nedjelju 30. lipnja na rasporedu biti i sajam bilja uz prigodne radionice za biljkoljupce. Od 5. do 7. srpnja Mažuranac će ugostiti LADO.


Za klinceze i klince svakog dana dječji kutak u hladu. Predstave, kreativne radionice, Tinker Labs, animacije, sportske igre i facepainting sele u centar grada jer se dva festivala spajaju u jedan (Caffe de Matoš i ZGodionica). Tako su svakog radnog dana od 16 do 19 sati i vikendom od 10 do 13 sati rezervirani za najmlađe. U goste dolae i poznata škola engleskog jezika Helen Doron, tete pričalice iz udruge Smiješak za sve, Odgoj s Glazbom - Lana Marasović Zagreb Centar i Šareni svijet.


Radno vrijeme Ljeta kod Matoša bit će od ponedjeljka do četvrtka od 16 do 23 sata, petkom od 16 sati do ponoći, subotom od 10 sati do ponoći te nedjeljom od 10 do 23 sata. Sve informacije o programu i koncertima dostupne su na Facebook i Instagram stranici.


Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Nikola Madunović






 





Nova čarobna turistička atrakcija u Sv. Ivanu Zelini


Sv. Ivan Zelina postaje odredište za istraživanje i uživanje

u skrivenom, čarobnom svijetu prirode, a sve atrakcije su na dohvat ruke u novoj informativnoj brošuri za privatne iznajmljivače

Turistička zajednica Sv. Ivan Zeline predstavila je u Izletištu Vina Kos Jurišić turistički projekt Čarobni zelinski vilinski park. U suradnji s privatnim iznajmljivačima projektom se povezuje objekte privatnog smještaja u Sv. Ivanu Zelini s bogatom prirodnom baštinom, ali i legendama koje se uz nju vežu.

Trideset i jedan smještaj obilježen je s 31-om različitom biljkom, svaki s onom koja je najbliža njegovom okruženju i na određeni način ga obilježava. Autorica projekta, dr.sc. Romana Lekić, za svaki je objekt specifično povezala jednu od brojnih tema iz svijeta biljaka i narodnih legendi te istaknula: „Uz slavensku mitologiju, gdje je istaknuta poveznica s pučkim kalendarom uključene su i priče iz drugih mitova kao baza za interkulturalno spajanje i brend komunikaciju. Naglašeni su i tradicijski obredi i rituali koji su i danas prisutni u folkloristici, a koji su na znanstveni način obrađeni i opisani od recentnih autora“.

Svaki objekt na ovaj način postao je jedinstveno mjesto koje spaja, prezentira i educira posjetitelje o vidljivom i skrivenom bogatstvu okruženja u kojem boravi. Zeleni svijet prirode oduvijek je bio inspiracija stanovnicima, a ovim projektom postaje inspiracija i posjetiteljima. Turistička zajednica Sv. Ivana Zeline projektom „Čarobni zelinski vilinski park“ kreirala je novi turistički sadržaj povezivanjem ključnih atrakcija destinacije s dionicima i tako stvorila zaokruženi doživljaj boravka u Sv. Ivanu Zelini. „Boravak u prirodi, enogastronomija i privatni smještaj osnovna su obilježja cjelogodišnje ponude Sv. Ivana Zeline. Doživljaj je ključna ideja projekta. Stvaranje zaokruženog, neprekinutog doživljaja odredišta, prezentacijom atrakcije radi koje gosti najčešće dolaze, a to je priroda. Poznavanje i prezentacija tajni prirode vlasnici objekta komuniciraju prema svojim gostima, svaki uz svoju biljku koja je pomno odabrana za svaki objekt, predstavljena je pojedinačnim vizualom i specifičnom pričom“ istaknula je direktorica Turističke zajednice Sv. Ivana Zeline, Marinka Zubčić Mubrin.

Voditeljica predstavljanja mr. sc. Ružica Rašperić u uvodnom izlaganju rekla je među ostalim o projektu:„ Spajanje je osmišljeno i kroz glazbu i ritam tako da svaka kuća ima svoju pjesmu i simbol. Na ovaj način svaki je objekt jedinstven, mjesto koje prezentira, educira i relaksira, komunicira s gostima. S obzirom na novi zakonski okvir gdje je fokus na održivosti upravljanja turizmom, svakoj je destinaciji dana prilika da usmjeri svoj turistički razvoj. Ovim projektom TZG Svetog Ivana Zeline podiže kvalitetu turističkog proizvoda i stvara brend koji će utjecati na povećanje potražnje posjetitelja za destinacijom te direktno utječe na ekološku, ekonomsku i društvenu održivost.“


Predstavljanje projekta, ali i ugodno turističko druženje u okruženju zelinskih vinograda, bilo je prigoda da se naznači još jedne aktivnost Turističke zajednice Sv. Ivana namijenjene privatnim iznajmljivačima. Poštujući turizam kao užitak bez granica, ali i aktivnost koja se planira, za sve objekte privatnog smještaja pripremljena je informativna brošura „Sveti Ivan Zelina i okolica“. U brošuri su informacije o aktivnostima, atrakcijama, izletima, tematskim rutama i gastronomiji.

Svaka kuća je dobila svoju oznaku s dva QR koda. Prvi QR kod vodi na web stranicu kuće, a drugi na web stranicu visitzelina.hr gdje su sve kuće uključene u projekt.

Link: https://visitzelina.hr/zelinas-enchanted-fairy-park


Pripremio: Tomislav Radić

Foto: Matija Grgas, Lorena Hubina

srijeda, 19. lipnja 2024.

 


NOĆ NOĆNIH LEPTIRA


u četvrtak, 20. lipnja 2024. kod crkve sv. Jakova u Radoboju od 20:30 do 23:00 h.


Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko-zagorske županije Zagorje zeleno i Općina Radoboj organiziraju NOĆ NOĆNIH LEPTIRA. Noćni leptiri izuzetno su raznolika i brojna skupina kukaca, a u Hrvatskoj ih ima 3000 različitih vrsta. U Krapinsko-zagorskoj županiji zabilježeno je 1336 vrsta noćnih leptira. Noćni leptiri, za razliku od svojih srodnika, danjih leptira, ne privlače puno pažnje i često su percipirani kao neprivlačni i nezanimljivi kukci. Ipak, istina je sasvim obratna. Velik broj vrsta odlikuje se žarkim i zanimljivim bojama, različitim oblicima tijela i krila, kao i samom veličinom. I najveći i najmanji leptiri na području Europe spadaju baš u noćne leptire!

Cilj je ove manifestacije približiti čarobni svijet noćnih leptira široj javnosti, kao i sakupiti važne podatke o biologiji i ekologiji noćnih leptira. Veliki broj vrsta izrazito je ugrožen, a to se posebice odnosi na leptire vlažnih staništa poput močvara ili izrazito termofilnih travnjaka.

Posjetitelji, posebice mlađe generacije moći će promatrati i fotografirati noćne leptire na dvadeset svijetlosnih šatora piramida, na kojima se ponekad sakupi i do nekoliko tisuća jedinki!

Treba ponjeti svjetiljku, fotoaparat, topliju odjeću i prikladnu obuću.


Voditelji radionice su Stanislav Gomboc i Mladen Zadravec.

Za dodatna pitanja : info@zagorje-priroda.hr ili 049/315 060.


U slučaju kiše, promatranje leptira se odgađa.


Pripremio: Tomislav Radić


 



U povodu 35. obljetnice i obnove flote predstavljen osvježen vizualni identitet nacionalnog avioprijevoznika


Prvi zrakoplov nove flote A220 Croatia Airlinesa odjeven u novo ruho


Dizajn znaka približava se dizajnu repa zrakoplova po kojem je tvrtka postala prepoznatljiva


U godini u kojoj obilježava svojih 35 godina postojanja, pred Croatia Airlinesom, hrvatskim nacionalnim avioprijevoznikom i članom udruge Star Alliance, nalazi se najveći projekt u povijesti kompanije - obnova cjelokupne flote Croatia Airlinesa, a u očekivanju isporuke prvog zrakoplova A220 tijekom srpnja ove godine, predstavljen je osvježen vizualni identitet Croatia Airlinesa i zrakoplova te obilježena 30-ta obljetnica putnog časopisa Croatia.



Prilikom predstavljanja osvježenog vizualnog identiteta koji će obilježiti razdoblje koje dolazi te stvarati prepoznatljivost na zemlji i zraku, Jasmin Bajić, predsjednik Uprave Croatia Airlinesa je naglasio:

Rebrandingom nacionalnog prijevoznika osigurana je još bolja vidljivost i prepoznatljivost te dodatno istaknuta važnost hrvatskog nacionalnog identiteta i uloge Croatia Airlinesa za hrvatsku državu.“


Tomislav Mihotić, državni tajnik u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture je istaknuo: „Danas svjedočimo novom povijesnom koraku na putu otvaranja još kvalitetnije budućnosti Croatia Airlinesa.“


Slaven Žabo, direktor komercijalnih poslova Croatia Airlinesa je dodao: „Novi vizualni identitet jednostavnije i lakše komunicira s putnicima i publikom Uz nove i znatno tiše avione, naši putnici uživat će u komfornijoj putničkoj kabini sa širim sjedalima i većim prozorima, većem prostoru za prtljagu kao i brzom Wi-Fi ju. “


Časopis Croatia 30 godina promovira Hrvatsku, njene ljepote i sadržaje te je vrlo često izravna preporuka i smjerokaz za putnike koji posjećuju Hrvatsku ali i za domaće putnike kojima često otkriva skrivene priče i proizvode .


Predstavljajući osvježeni vizualni identitet, Ivana Ivanković, korporativna dizajnerica Croatia Airlinesa i autorica rješenja je istaknula: “ Povijesna zastava hrvatskog naroda temelj je identiteta naše zrakoplovne kompanije. Oblici i boje zastave bitno su podržani u imidžu, preoblikovani u modernu i snažnu vizualnu konstantu, dok je grb preoblikovan u dinamični element. U centru vizualnog identiteta Croatia Airlinesa nalaze se znak i logotip. Boje koje imaju svoj izvor u povijesti lijepe naše, crvena i tamnoplava, predviđene su kao primarne boje. Znak i logotip kompozicijski su uravnoteženi s logotipom Star Alliance. .“


Obnovom flote, koju će krasiti novi vizualni identitet, predstavlja značajan tehnološki iskorak te veću energetsku učinkovitost uz 25 % manju potrošnju goriva. Novim i kvalitetnijim zrakoplovima A220, sa 149 i 127 sjedala, prvi od kojih će sletjeti u Hrvatsku u srpnju ove godine, osigurat će se bolji odgovor na konkretne potrebe putnika.

Nakon dolaska prvog zrakoplova u srpnju, drugi zrakoplov očekuje se do kraja 2024. godine, dok bi sljedećih šest trebalo biti isporučeno u 2025., četiri u 2026., a tri zrakoplova u 2027. godini, čime će flota Croatia Airlinesa brojiti ukupno 15 novih zrakoplova A220.

Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Croatia Airlines




ponedjeljak, 10. lipnja 2024.

 




FIJET u Zelini

FIJET je najstarije i najveće profesionalno udruženje turističkih novinara i pisaca o turizmu. Federation internationale des journalistes et ecrivains du turisme(FIJET) osnovali su u Parizu 1954. turistički novinari Francuske, Belgije i Luxemburga. Udruga turističkih novinara i pisaca u turizmu – FIJET Croatia održala je u subotu, 8. lipnja, redovita izbornu skupštinu Fijeta u predivnom krajoliku grada Sv. Ivan Zelina. Skupštini je predsjedala predsjednica Tina Eterović Čubrilo, a domaćin je bila Marinki Zubčić Mubrin koja je članovima FIJET-a sa svojim timom iz TZ Sv. Ivan Zelina i vlasnicima Izletišta Kos Jurišić i kurije Literarii, Irenom i Goranom Hanžekom, osiguralaizvanredno gostoprimstvo i bogat program.

Prije Skupštine, FIJET-a predstavljen je novi projekt TZ Sv. Ivan Zelina pod nazivom „Čarobni Zelinski vilinski park“.

Skupštinu je vodila tajnica hrvatske Udruge i Generalna tajnica svjetskog FIJET-a Marijana Rebić a predsjednica hrvatske Udruge i dopredsjednica svjetskog FIJET-a Tina Eterović Čubrilo prezentirala je izvješće za razdoblje 2023.-2024.Predstavljen je i plan rada za isljedeće razdoblje u kojem je među ostalim i sudjelovanje na Fijet Akademiji mladih turističkih novinara u Slovačkoj te na Fijet međunarodnoj foto izložbi „Travel and Emotions“. Najavljen je i Fijet kongres u listopadu u Grčkoj te dodjela FIJET-ovog turističkog Oskara „Zlatna jabuka“ u Međimurju u rujnu.

Tina Eterović Čubrilo ponovno je izabrana za predsjednicu a za podpredsjednicu izabrana je Vesna Rukavina Jurić.

Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: TZ Zelina



nedjelja, 9. lipnja 2024.

 




Termalne vode - jučer danas sutra”


Na stručnom skupu “Termalne vode - jučer danas sutra” u Varaždinskim Toplicama predstavljeni planovi za izgradnju/renoviranje više hrvatskih toplica


Zdravstveni turizam dio je turističke industrije, koji u svijetu najbrže raste, a procjenjuje se da je stopa njegovog rasta 20-ak posto godišnje. Taj ogroman potencijal za gospodarski rast prepoznala je i Vlada RH koja je početkom godine, kroz Nacionalni plan oporavka i otpornosti, vrijedan gotovo 57 milijuna eura, odlučila financirati pet kapitalnih projekata, među kojima je i unaprjeđenje kvalitete smještaja i sadržaja hotela Minerva - Varaždinske Toplice s potporom od 17,1 milijun eura. Tako su Varaždinske Toplice, mjesto poznato po najstarijim i najočuvanijim termalnim toplicama u Hrvatskoj, ali i kao europski centar antike, postale bogatije za još jedan novi EU projekt, o kojem se, među ostalim, govorilo na Međunarodnom stručnom skupu "Termalna voda, jučer, danas, sutra" u sklopu trodnevnog događanja Aquafest 2024. 



Stručnom skupu, kojeg su organizirali Turistička zajednica Grada Varaždinske Toplice koju vodi direktorica Lanom Husnjak, Zavičajni muzej, a uz potporu Grada Varaždinske Toplice, nazočili su Silvija Zagorec, Zamjenica župana, Dragica Ratković, gradonačelnica Grada Varaždinske Toplice Mirjana Vuković iz Ministarstva zdravstva, Antonija Drmić, voditeljica Službe za posebne oblike turizma i g. Tadimir Radobolja, voditelj Službe za upravljanje sredstvima Fonda za turizam, oboje iz Ministarstva turizma i sporta.

Na skupu su izlagali: Denis Kovačić, ravnatelj Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Varaždinske toplice, Melita Bartoš iz Daruvarskih toplica, Anita Vondrak iz Toplica Lipik te kao poseban gost Iztok Altbauer, direktor 'Slovenian Spas Association'. Nova iskustva i stručnu analizu o iskorištavanju geotermalne energije predstavila je Željka Sladović iz tvrtke Geoda.



Denis Kovačić, ravnatelj Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju, najstarijeg i najvećeg prirodnog lječilišta, naglasio je važnost bolnice za cijelu destinaciju. Izrazio je zadovoljstvo, jer su se po prvi put specijalna bolnica i lječilište mogli prijaviti na ovakav natječaj. Predstavio je planove za koje su dobivena sredstva u okviru NPOO-a, a usmjerena su prema unaprjeđenju kvalitete smještaja i sadržaja hotela Minerva u Varaždinskim Toplicama. U posljednje četiri godine napravili su puno, nešto s ranije dobivenim sredstvima iz Operativnog programa konkurentnost i kohezija, a sada sa sredstvima iz NPOO-a za uređenje interijera i sadržaja Minerve. U postojećim objektima – podigli su standard i proveli energetsku obnovu. Isto tako otvorili su jedan novi objekt kao Nacionalni centar za ozljede kralježnice u rujnu prošle godine i sad su u fazi javnog poziva za izvođenje radova na unaprjeđenju kvalitete smještaja i sadržaja hotela Minerva. Radit će se i na vanjskim i na unutarnjim bazenima i na poboljšanju interijera, uređenju trga, soba, kupaonica i kanalizacije. Vjerojatno će završiti ovu ljetnu kupališnu sezonu i na jesen krenuti s radovima, najprije na vanjskim i unutarnjim bazenima, kako bi ih osposobili do sljedeće kupališne sezone. Zbog preostalih radova na jesen će vjerojatno zatvoriti objekt, no nastojat će da to bude što kraće.



Gradonačelnica Ratković istaknula je da se Varaždinske Toplice vraćaju korijenima kontinentalnog turizma, odnosno tamo gdje su nekad bile, uz vrhunsku ponudu i više manifestacija, a turističku ponudu će pojačati uređenjem hotela Minerva. Iz dobivenih sredstava hotel će se kompletno renovirati kako bi zadovoljio standarde hotela s 4 zvjezdice. Nedavno su otvorili i hotel Bernarda s četiri zvjezdice i wellnessom, što je značajno obogatilo ponudu ovoga mjesta.

Gospodin Iztok Altbauer predstavio je iskustva slovenskih lječilišta čija su snaga blizina prirode, udaljenost od gužve kao i holistički pristup, uz napomenu da su slovenska lječilišta jedan od najuspješnijih proizvoda u njihovom turizmu. Isto tako istaknuo je da svako od lječilišta / termi ima nešto po čemu se ističe. U Termama Zreče to su jezera puna ljekovitog blata, koja se nalaze na 1500 m nadmorske visine. Iako imaju tradiciju dulju od 600 godina, nažalost nemaju kao Varaždinske Toplice ovako sačuvane lokalitete. EU fondove su počeli koristiti već prije 15 godina, kada su počeli s izgradnjom apartmanskih naselja i kampova. Sve terme uglavnom stavljaju veliki naglasak na lječilišta. Već prije 25 godina uz lječilišta su počeli graditi nove hotele s wellness ponudom, bazenima i programima za obitelji. Zanimljiv je podatak da 12-13% noćenja ide na teret zdravstvenog osiguranja, a sve ostalo je komercijalna namjena.

Terme Laško nedavno su obilježile 170 godina postojanja, sagradili su novi wellness hotel. . Terme 3000 Moravske Toplice poznate su po crnoj termomineralnoj vodi koja se koristi u terapijske svrhe, a zgodan je detalj da su do crne vode došli zapravo tražeći izvore nafte. Terme Olimia najpoznatije su Hrvatima, a u njima 3-4% je lječilište, a ostalo su wellness usluge, za razliku od Dolenjskih Toplica u kojima je udio lječilišnog turizma 45%. Terme koje su najsličnije Varaždinskim Toplicama su Ptuj Thermal SPA, ujedno i jedne od najmlađih, ponosne na hotel s 4+ zvjezdice. Čateške Toplice najveći su kupališni kompleks, dok su Radeče tradicionalno kupalište iz vremena Austro Ugarske. Dobrna Thermal Spa najstarije su terme, prvi zapisi kažu da je čak 1403 prvi put upotrebljena termalna voda, a imaju park uređen po feng shui principima. Šmarješke toplice imaju jedine drveni bazen s termalnom vodom, dok je Talaso Strunja jedini lječilišni centar koji nema svoj termalni izvor, a nalazi se u parku prirode na zaštićenom području.

Daruvarske toplice centar su medicinske i sportske rehabilitacije, izvor ljekovite termalne vode i nalazište mineralnog blata. Sredstva dobivena iz NPOO-a investirat će u lječilišni hotel Termal u kojem manji dio otpada na wellness. Njihov park jedan je od najznačajnijih pejzažnih perivoja u Hrvatskoj. Četiri su njihova objekta pod povijesnom zaštitom, a u središtu parka je Centralna blatna kupka iz 1404 godine. U njoj planiraju u budućnosti napraviti vrhunski wellness i spa centar. U planu je izgradnja dva vanjska i jednog unutarnjeg bazena s termalnom vodom. Isto tako planiraju i uređenje bio vrta s vlastitim začinskim biljem koje bi koristio restoran Terasa - već 12 godina svrstavan u TOP 100 najboljih hrvatskih restorana.

Lipik je poznat po termalnoj vodi, lipicancima i proizvodnji stakla. Izvor je ljekovite vode još iz rimskog doba. Lječilišni perivoj postoji od 1808. godine, a uređuju i Kneip terapijsku stazu vrijednu 40.000,00 EUR. Srušit će zgradu Fontana i prenamijeniti ju u hotel za zdravstveni turizam.

https://www.facebook.com/aquafestVT

Pripremio: Tomislav Radić

Foto: Damir Mrvčić

četvrtak, 6. lipnja 2024.

 





Dantes na Plitvicama


U hotelu Jezero na Plitvičkim jezerima organiziran je Wine ViP Event. Prva edukativna radionica bila je "Lička gastro čarolija" koju je vodila Chefica Doris Vlah. Bila je to prezentacij suvremene ličke kuhinje za kuhare i Chefove.

A nakon toga slijedile su dvije radionice o važnosti podizanja izvrsnosti usluge Sanje Krmpotić pod nazivom "Gostoljubivost – ključ budućnosti ugostiteljstva i turizma", te Svjetlane Ranek Franjul – "Moć emocije u ugostiteljstvu i hotelijerstvu".

Edukativni dio završen je sa prezentacijom rezultata projekta Tajni gost.

Kod tvrtke OŠO kušalo se panatone i razne kekse, Pepas savijače kao i Plitvičke štrudle, a kod Srednje škole Plitvička jezera pripremala su se razna slana i slatka jela .I studenti gastronomije Veleučilišta PAR prezentirali su svoje gastro delicije.

PIK Vrbovec predstavio se sa suhomesnatim proizvodima i posebno pripremljenim ramsteakom,

a Dukat sa svojom paletom sireva. Predstavljeni su i Premium začini. Svoju ponudu suhomesnatih proizvoda prezentirala je i slovenska tvrka MIJ Janežić.

Nastupio je i OPG Dean Prodan te Vinarije Prelac, Florijanović, Đurinski, Matiška, Antunović, Matić, Iuris,a kušalo se i SUZA rakije i likere i proizvodi destilerije Pavelić, a nastupili su i lokalni proizvođači Sirana Runolist i OPG Turkalj sa sirevima, OPG Furlan sa medom. Predstavili su se i Slovin Slunj sa paštom i Zigante tartufi,

Ugostitelji su se sastali sa predstavnicima tvrtke Alexander Commerce koja se bavi prodajom sitnog ugostiteljskog inventara.

Organizatori tog događaja bili su su Turistička zajednica Plitvičkih jezera i Turistička

zajednica područja Plitvičke doline sa Nacionalnim parkom Plitvička jezera uz suorganizaciju Dantesa i tima Ricerca Mercato.

Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Ricerca Mercato