četvrtak, 24. listopada 2024.

 





Posavski kukuruzni labirint na Green Destinations .


U svijetu u kojem se traže autentična iskustva, odredištima koja nude spoj kulture i prirode privlače sve veću pažnju. Ivanić-Grad, sa svojim bogatim kulturnim nasljeđem, sezonskim atrakcijama poput Posavskog kukuruznog labirinta te ulaganjima u kulturnu infrastrukturu, nudi upravo to.


U organizaciji Turističke zajednice Grada Ivanić-Grada 23. listopada 2024. godine održao se panel "Inovativni i održivi turizam Ivanić-Grada“ na kojem se raspravljalo o modelima upravljanja turističko-kulturnim razvojem Ivanić-Grada i okolice. Panel se organizirao s ciljem da se istaknu uspješni primjeri i strategije kojima Ivanić-Grad postaje prepoznatljivo odredište na turističkoj karti Hrvatske.


Panel je započeo osvrtom na značaj uspjeha Posavskog kukuruznog labirinta, koji je ove godine uvršten na prestižnu Green Destinations 2024 TOP 100 Stories List. Sudionici panela su naglasili izazove s kojima se Ivanić-Grad suočava, posebno ističući nedostatak hotelskog smještaja kao gorući problem. Gradonačelnik Javor Bojan Leš iznio je ambiciozne planove pozicioniranja Ivanić-Grada kao centra lječilišnog turizma, s naglaskom na Naftalan, specijalnu bolnicu koja već privlači brojne posjetitelje iz Hrvatske i inozemstva. „Povezivanje Naftalana s našom moslavačko-posavskom gastronomskom, poljoprivrednom i povijesnom, kulturnom ponudom stvorit će dodatnu vrijednost i turistički potencijal,“ istaknuo je Javor Bojan Leš


Ana Gašparović, direktorica TZ Ivanić-Grada, naglasila je važnost ulaganja u edukaciju i jačanje ljudskih kapaciteta. „Ulaganje u znanje je ulaganje u budućnost. Naša turistička ponuda treba biti podržana kvalitetnom infrastrukturom i stručnim osobljem kako bi postala održiva na duge staze,“ rekla je Gašparović, te dodala kako je bitno da grad i okolica rade zajedno, bez obzira na administrativne granice, jer turisti destinaciju doživljavaju kao jedinstvenu cjelinu.


Posavski kukuruzni labirint uvršten je na Green Destinations 2024 TOP 100 Stories List. Deseto izdanje natjecanja Green Destinations Top 100 dijeli i promiče priče koje govore o inovativnim i učinkovitim inicijativama i projektima iz destinacija koje rade na odgovornijem razvoju turizma. Izdanje za 2024. stvorilo je inspirativnu zbirku priča iz dobre prakse iz 32 zemlje. Kriteriji odabira razmatrali su elemente kao što su kvaliteta priče, prenosivost, razina inovativnosti i prisutnost svih stupova održivosti.


Priprem io: Tomislav Radić


.








srijeda, 23. listopada 2024.

 







Fra Ma Fu


Novinari iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije okupili su se od 18. do 20. listopada u Đurđevcu, u Koprivničko-križevačkoj županiji na Festivalu koji je posvećen slavnom reporteru i autoru scenarija za stripove, Franji Martinu Fuisu (Virovitica, 1908. – Plitvice, 1943.), novinaru i autoru reportaža o malim ljudima.

- Već su nam davno rekli da je Fra Ma Fu festival svojevrsni novinarski Woodstock i to je najveći kompliment za organizatore. Svako novo izdanje bolje je i sadržajnije od onog prethodnog što znači da koristimo bogato iskustvo stečeno u Virovitici, Fažani i Daruvaru, gradovima domaćinima – kazao je direktor Festivala Goran Gazdek.

Na svečanosti otvaranja sve su sudionike pozdravili predsjednik Hrvatskog novinarskog društva Hrvoje Zovko i gradonačelnik Đurđevca Hrvoje Janči.

U kulturno-zabavnom dijelu programa nastupao je Ženski vokalni sastav Đurđevčice nakon čega su dodijeljene nagrade za najbolje reportaže u 2023.godini.

Nagrada za najbolju reportažu u kategoriji “Širom svijeta“ pripala je novinarki Tamari Opačić iz tjednika Novosti za reportažu „Novosti na talijanskom otoku Lampedusi, migrantskim vratima Europe“.

Romeo Ibrišević iz Meridijana nagrađen je za najbolju reportažu („Divlji deponiji i na

vodocrpilištima: Zagađenje u zaleđu Zadra“).

U kategoriji “Lijepom našom"je nagradu u kategoriju „U fokusu“ za reportažu “Kako sam završio u modernom ropstvu u Njemačkoj“ dobio Josip Bohutinski iz Večernjeg lista.

U kategoriji “Širom svijeta” za televizijsko i video novinarstvo nagrađena je reportaža “Anna”, autorice Nikoline Cetinić, dok je nagradu u kategoriji “Lijepom našom” za televizijsko i video novinarstvo dobila Maja Medaković za reportažu „Nena je svojim pacijentima i najbolja prijateljica,a sama se bori protiv karcinoma“ Obje reportaže bile su u magazinu "Provjereno"

U Gradskoj knjižnici predstavljana je slikovnica “Franjo Fuis” Marine Mađarević i Anje Duršot, zbirka poezije Franje Fuisa “Pjesme“, monografija “Maurović: Od Mula do Mula”, autora Veljka Krulčića i knjiga“Umjesto kave/Izabrani blogovi o temama 2016.-2023.”, Božice Brkan. U prostoru Muzeja otvorena je izložba fotografija “Rock & Rat” Zorana Jačimovića te“Veliki požar u Osijeku” Gojka Mitića i Brune Jobsta uz glazbenu pratnju “Rock & gitara” u izvedbi Marka Teskera i Zlatka Kovačevića Saxe.

Festivalska tema bila je i„Umjetna inteligencija i reportaža“ o čemu su govorile Elena Lukić, novinarka i studentica Medija i odnosa s javnošću te Menadžmenta u kulturi i kreativnim industrijama, koja je nedavno obranila rad na temu zlouporaba deepfake tehnologije u Jugoistočnoj Europi, novinari Zoran Vitas (Večernji list), Drago Hedl (Telegram) i Budimir Žižović (Radio Pula).

Prikazan je i film “Brat”o migranatima, Vanje Stokića i Ajdina Kambera koji je do sada prikazan na 30 filmskih ifestivala u Africi, Aziji i Europi i osvojio tridesetak nagrada.

Na tribini predstavljen je i projekt “VerifEye – jačanje otpornosti društva na dezinformacije Centra za nestalu i zlostavljanu djecu Osijek, Akademije za umjetnost i kulturu Osijek i Centra za kulturu medija izVinkovaca, tribine NEWAVES – oporavak radija i jačanje medija zajednica u područjima niske gustoće naseljenosti, radionica namijenjenih studentima Akademije za umjetnost i kulturu, budućim novinarima koji su nazoćili na festivalu Fra Ma Fu u pratnji profesora Tomislava Levaka, predavača na Odsjeku za kulturu, medije i menadžment Akademije.

Šime Strikoman snimio je svoju 922 milenijsku fotografiju.

Festival su rganizirali su ga Studijski institut za novinarstvo, kulturu i obrazovanje iz

Virovitice (SINKO), kao nositelj projekta, ogranci Hrvatskog novinarskog društva Virovitičko-podravske i Bjelovarsko-bilogorske županije, Ogranak Glasa Slavonije i Zbor turističkih novinara uz potporu Ministarstva kulture i medija, Grada Đurđevca i Turističke zajednice Grada.


Pripremio: Tomislav Radić

utorak, 15. listopada 2024.

 





Kestenijada u Svetom Ivanu Zelini na Kladeščici

U nedjelju, 13. listopada 2024. održana je 26. Kestenijada u Svetom Ivanu Zelini. U subotu, 12. listopada, otvorena je obnovljena poučna ekostaza „Kroz Zelinsku goru“. Program pješačenja uključivao je pješačku turu kroz šumu s novim informativnim drvenim pločama, pružajući zanimljive informacije o biljnim i životinjskim vrstama. Za još bolju atmosferu i društvo pobrinuli su se Planinarsko društvo „Izvor” i Mario Valentić s edukativno-zabavnim programom koji je uključivao vježbe koje pomažu u unapređenju zdravlja, jačanju duha i tijela te povećanju vitalnosti. Šetnja kroz prirodu završila je na vrhu Kladeščice besplatnim ručkom na otvorenom.

Drugog dana, 13. listopada, Kestenijada je, osim mirisnih kestena, posjetiteljima ponudila bogat program namijenjen svim generacijama. Udruga Amanita i restoran 4M priredili su gastronomsku ponudu s gljivarskim gulašom, špek filekima, grahom, roštiljem i kolačima te izložbom gljiva i glazbom za sve prisutne. Moto klub Sv. Ivan Zelina uz kestene poslužio je i grah.

U lovačkom domu na Kladeščici, održalo se i natjecanje u kuhanju lovačkog kotlića, a članovi Lovačkog društva „Srndać“ podijelili su posjetiteljima taj gulaš. Uz natjecanje, lovci su održali i edukaciju o životinjama na kojoj se moglo saznati više o fauni ovoga kraja.

Obiteljsko-poljoprivredna gospodarstva ponudila su mlado vino, licitare, kolače od kestena i pogačice, a za ljubitelje piva točilo se craft pivo pivovare Angeluš.

Za najmlađe posjetitelje, Društvo „Naša djeca“ Sv. Ivan Zelina organiziralo je zabavne igre na otvorenom a Turistička zajednica grada Svetog Ivana Zeline osigurala je prigodne nagrade za najmlađe sudionike tih aktivnosti.

Savate klub Čigra organizirao je grupni dolazak na Kestenijadu, a ostali sudionici koji su i ove godine odlučili doći vlastitim automobilima imali su novu prometnu regulaciju koja je omogućila nesmetan protok vozila u oba smjer u dolasku i odlasku na Kladeščicu.

Organizatori ovog događanja bili su Grad Sveti Ivan Zelina i Turistička zajednica grada Svetog Ivana Zeline.



Pripremio: Tomislav Radić


utorak, 8. listopada 2024.

 




Zelinska kestenijada

26. Zelinska kestenijada, održat će se 13. listopada na obroncima Zelinske gore, a program obećava dan ispunjen raznolikim aktivnostima za sve generacije. Od šetnji prirodom i pečenih kestena do lovačkih kotlića i dječjih igara, ovaj listopadski vikend bit će pravi jesenski doživljaj.

Zabava u prirodi kreće u nedjelju, 13. listopada, od 10 sati pa sve do 18 sati. Kladeščica postaje središte svih aktivnosti uz obilje gastronomskih užitaka – pečeni kesteni, razne delicije od kestena, gljivarski kotlić, grah, špek fileke, roštilj te craft pivo „Angeluš”i zelinsko vino. Sve to pratit će glazba glazbenog sastava „Faringaši“.

Udruga „Amanita” i Restoran 4M potrudili su se da gastronomska ponuda ove godine bude raznovrsnija nego ikada, a bit će postavljena i izložba gljiva.

One koji se vole natjecati, u lovačkom domu na Kladeščici, očekuje – natjecanje u kuhanju lovačkog kotlića. Organizatori iz Lovačkog društva „Srndać” omogućit će sudionicima potrebne namirnice i drva, a posjetitelji će imati priliku uživati u lovačkom gulašu nakon što žiri proglasi pobjednike u 14 sati.

Tijeko četnje Kladeščicom, dopirati će zvukovi motora i miris kestena s trećeg punkta na kojem Moto i off-road klub Sv. Ivan Zelina također priprema druženje. Ovaj kutak Kestenijade oduševit će sve ljubitelje motora, off-road avantura.

Na Veseloj livadi, koja oživljava u 12 sati, organizira se dječja igraonica na otvorenome. Društvo „Naša djeca Sv. Ivan Zelina” pobrinut će se da mališani provedu nezaboravan dan ispunjen smijehom, natjecanjima i druženjem na svježem zraku.

Poseban izazov očekuje rekreativce koji vole planinarenje – pješačenje na Kladeščicu. U 11 sati rekreativci će se okupiti kod objekta „Žlebica 1”, odakle će se u dobrom društvu Savate kluba „Čigra” i Savate saveza Zagrebačke županije uputiti prema vrhu.

Grad Sv. Ivan Zelina pripremio je dodatnu motivaciju za sve koji dođu pješice – prvih 200 posjetitelja koji se popnu na vrh bez automobila čeka mjerica pečenih kestena!

Kako bi dolazak i povratak s Kestenijade bili što ugodniji, uvedena je nova prometna regulacija. Automobili će se usmjeravati u jednom smjeru prema Kladeščici, a povratak će biti organiziran u suprotnom smjeru, čime će se izbjeći gužve i čekanja.

Već u subotu, 12. listopada,bit će svečano otvorenje obnovljene poučne ekostaze „Kroz Zelinsku goru”. Okupljanje za šetnju počinje u 10 sati na početku makadamskog puta na Kladeščici (kod objekta Vodoopskrbe), a ruta vodi do vrha Kladeščice, što je približno 6 kilometara. Za dobru atmosferu i društvo pobrinut će se Planinarsko društvo „Izvor” i Mario Valentić s edukativno-zabavnim programom "HealthyFIT Experience by Mario Valentić". Program uključuje pješačku turu, body&mind trening te breathe&flow vježbe koje pomažu u unapređenju zdravlja, jačanju duha i tijela te povećanju vitalnosti. Šetnja kroz prirodu završava na vrhu Kladeščice besplatnim ručkom na otvorenome. Valja ponjeti ruksak i udobne cipele.



Pripremio: Tomislav Radić.


ponedjeljak, 7. listopada 2024.

 





Gastro Turopolja.


Velika Gorica i Turopolje do 13. listopada živi u znaku gastronomije. Održava se manifestacija Gastro Turopolja. Taj događaj, u organizaciji Turističke zajednice Velike Gorice i Udruženja obrtnika,nudi bogat kulturni, glazbeni i zabavni program.

Novost ovogodišnjeg izdanja je naglasak na humanitarni karakter manifestacije, koji će pratiti

cijeli program i povezati lokalnu zajednicu kroz podršku akciji „12. igrač“ za pomoć mladom

sugrađaninu Ivanu. Posjetitelji će imati priliku sudjelovati u raznim aktivnostima koje su

osmišljene ne samo kako bi se promovirala bogata turopoljska gastronomska ponuda, već i

kako bi se zajedničkim snagama pomoglo onima kojima je pomoć najpotrebnija.

Ove godine, na 23. Gastro Turopolju, paralelno traju i 12. Velikogorički dani meda i

degustacije pčelinjih proizvoda, 6. Gospodarski sajam te VOLIM EKO – 3. Festival ekološke

poljoprivrede Zagrebačke županije.

Gastro Turopolja odvija se kroz dvije aktivnosti: Gastro tjedan u restoranima i Nedjeljni turopoljski ručak s bogatom ponudom i brojnim sadržajima za posjetitelje.

Za vrijeme Gastro tjedna velikogorički restorani nude gostima posebna jela koja predstavljaju

stare zaboravljene recepte i brza lagana jela od domaćih namirnica.

Vrhunac manifestacije je Nedjeljni turopoljski ručak kada posjetitelji imaju

priliku vidjeti i kušati brojna jela velikogoričkih ugostitelja, uživati u bogatom kulturno-

zabavnom programu, razgledati izložbu jabuka, festival meda, natjecanje u pripremi

turopoljske kotlovine i lovačkog gulaša.


Pripremio: Tomislav Radić

nedjelja, 6. listopada 2024.

 




100 vodećih hrvatskih restorana

29. tiskovno i on-line hrvatsko i englesko izdanje knjige Restaurant Croatica "100 vodećih hrvatskih restorana i njihovi specijaliteti 2024/25", u izdanju Abisal biblioteka Gastronaut, predstavljeno je na Botelu Marina u Rijeci.

Projekt 100 vodećih hrvatskih restorana - Restaurant Croatica utemeljen je 1995. godine kako bi se poticala kvaliteta u ugostiteljstvu kroz godišnje izbore vodećih i izdavanje prateće publikacije. . U 1995. godini istraživanjem je bilo obuhvaćeno 700 restorana, dok se 2023. godine ta brojka popela na 2400 restorana. Dio glasovanja se proveo preko portala www.gastronaut.hr, a glasači su mogli naglasiti kvalitetu ponude, usluge i ambijenta. Paralelno su glasali ugostitelji uz preporuku kolega koji su njima uzor te ispunili upitnike s detaljnim opisom svoje ponude i usluge. Konačnu riječ nakon pregleda svih materijala dao je Časni odbor projekta koji i proglasio novu listu 100 vodećih prezentiranih u knjizi i vodiču Restaurant Croatica: "100 vodećih hrvatskih restorana i njihovi specijaliteti 2024/25". Tijekom 29 godina projekta među Restaurant Croatica je uvršteno ukupno 533 restorana, a titulu je svih 29 godina obranilo 6 restorana. Više od 20 godina je titulu obranilo 18 restorana.

Restorani predstavljeni u knjizi za 2024/25 godinu su i nositelji titule Restaurant Croatica 2023, a uz plakete koje su im dodijeljene, dobili su naljepnicu Restaurant Croatica s QR kodom koji vodi na on-line izdanje knjige na hrvatskom i engleskom jeziku.

Voditeljica projekta i urednica izdanja je prof. Karin Mimica, a pokrenula ga je 1995. godine u suradnji s tadašnjim Hrvatskim gospodarskim forumom. Projekt se provodi u suradnji s Udrugom hrvatskih restoratera, a među parterima su i Hrvatska turistička zajednica te brojne institucije strukovno vezane na ugostiteljstvo, gastronomiju i turizam. Tehničku stranu projekta i designe izdanja potpisuje Vlatko Ignatoski, a stručna suradnica na projektu je Marina Selak.

Restorani u knjizi su prezentirani tekstom, slikom i receptima kućnih specijaliteta te informacijama što u njihovoj okolici vrijedi vidjeti i doživjeti. Uz restorane koji su izabrani među 100 vodećih, u knjizi se prezentiraju i kvalitetni i vrhunski proizvodi koji se mogu naći na stolu.

Ove godine, knjiga je sadržajno obogaćena je tekstovima o sirevima, autorice Gastronautice Marine Selak, certificirane kušačice sireva. Marina Selak upoznaje s povijesti sireva i vodi kroz najpoznatije hrvatske, francuske, talijanske, engleske, švicarske i grčke sireve te daje savijete kako ih čuvati, rezati, posluživati i s čime ih sljubiti.


U uvodnim tekstovima, ispred poglavlja: Istra i Kvarner; Dalmacija; Lika, Karlovac i okolica, Moslavina i Banovina; Zagreb i okolica; Zagorje, Međimurje i Podravina te Slavonija i Baranja, informacije su o lokalnim specijalitetima, glavnim sortama vina te pojedinim gastronomskim i enološkim manifestacijama i događanjima.

Pojedini restorani su odlučili podijeliti s čitateljima svoje kulinarsko znanje, pa među receptima možete saznati kako se radi: Emulzija od poriluka; Pire od pastrnjaka; Krema od muškatne tikve i kiseljena tikva; Juha od koprive; Omiška juha s ovčjim sirom; Salata od kozjeg sira; Rižoto od cikle i ličke skute; Ravioli punjeni skutom u umaku od škampa; Carpaccio i Orzzoto od hobotnice; Grdobina umotana u pršutu; Puževi zapečeni u koprivama; Štrukli s patkom i vrganjima; Jelen u črnoj juhi; Pirjana janjeća koljenica; Rižoto i Gulaš od divljači; Gulaš od svinjskih ušica i nogica; Teleći file zapečen s gorgonzolom; Sporo kuhani juneći obrazi; Štrukle od sira; Semifreddo od lješnjaka…

Tiskano hrvatsko i englesko izdanje se mogu nabaviti u knjižarama Hoću knjigu, Školska knjiga i Menart, a može se naručiti i on-line kod izdavača, poduzeća Abisal.



Dodjela plaketa Restaurant Croatica i promocija nove knjige organizirana je uz podršku Hrvatske turističke zajednice, Primorsko-goranske županije, TZ Kvarner, TZ grada Rijeke, Udruge hrvatskih restoratera.



Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Marko Čolić