nedjelja, 6. prosinca 2020.

Advent Zagreb širom Hrvatske

 




Advent Zagreb širom Hrvatske


Turistička zajednica grada Zagreba (TZGZ) s tvrtkom Equinox Vision omogućila je građanima Zagreba, Splita, Osijeka, Rijeke i Pule uživanje u posebno kreiranim sadržajima Adventa Zagreb.

Radi se o autorskim ilustracijama Zorana Đukića s motivima zagrebačkih adventskih starogradskih prozora predstavljenih kroz izložbu na otvorenom pod nazivom „Virtualni božićni prozori“. Equinox ih je pretvorio u animirane i interaktivne trodimenzionalne AR (Augmented Reality) objekte koji se korisnicima iscrtavaju u proširenoj stvarnosti na ekranu njihovog pametnog telefona. Svi koji imaju pametne telefone mogu putem besplatne aplikacije Equinox XR vidjeti trodimenzionalne ilustracije prozora na samoj lokaciji. Tako, ih korisnici mogu vidjeti pomoću kamere mobitela na: riječkom Korzu, splitskim Prokurativama i Trgu Gaje Bulata, osječkoj Tvrđi i pulskim Zlatnim vratima, a u Zagrebu na 20-ak lokacija poput Trga bana Jelačića, Trga kralja Tomislava, jezera Jarun i Bundek, parka Maksimir i drugih (https://bit.ly/lokacijeadventazagreb2020). Dovoljno je instalirati aplikaciju s Google i Apple trgovina (link za Android: http://bit.ly/equinoxforandroid, link za iPhone: http://bit.ly/equinoxforiOS) i otići na neku od lokacija na koje su postavljeni adventski sadržaji. Svoj osobni doživljaj izložbe i interakcije s postavljenim AR objektima, korisnici aplikacije mogu podijeliti na društvenim mrežama.

nedjelja, 22. studenoga 2020.

JAKO ANDABAK NA ADRIA BUSINESS NETWORKU

 



JAKO ANDABAK NA ADRIA BUSINESS NETWORKU


Poslovno umrežavanje u Hrvatskoj i u susjednim zemljama, stvaranje poslovnih prilika te poticanje kontinuirane edukacije bile su teme Adria Business Networka koji je održan u dvorani Kongresnog centra FORUM u Zagrebu

Gost predavač bio je Jako Andabak, vlasnik najvećeg hotelskog lanca u Srednjoj Dalmaciji Bluesun Hotels & Resorts koji čini 11 hotela, 4 turistička naselja i 1 kamp gdje kombinira dugogodišnja iskustva i turističke tradicije Brela, Tučepi, Bola, Supetra i Starigrada Paklenice pružajući inovativnost, novu tehnologiju i uvođenja međunarodnih standarda.

"Kvaliteta i to ponajprije kvaliteta usluge, ono na čemu sve počiva, bez obzira o kojem se sektoru radi. Iz nje proizlazi zadovoljan gost, koji se vraća , a kapital raste, a onda ga je moguće ulagati i dalje, naravno, u podizanje kvalitete. Hrvatska zaslužuje viši nivo kvalitete od onoga s čime trenutno raspolaže. Ono što imamo itekako otvara mogućnosti da se kroz turističke usluge privuče i primi goste više platežne moći. Što znači ulaganje? Ono prvenstveno ne ide u uređenje soba, već prvo u ljude, kako bi oni mogli pružiti vrhunsku uslugu, potom u okoliš jer gost ne želi golemi objekt, stvoren za masovni turizam, on treba doživljaj, autentičan Mediteran i za njega je spreman dobro platiti.“- rekao je među ostalim Andabak Osvrnuo se na sezonu 2020. , najtežu i najkraću ikada, koja je najviše pogodila hotelijerski sektor koji je radio u potpuno izmijenjenim, novim uvjetima gdje se sustav hotelskih operacija promijenio gotovo iz temelja i svi su se morali, gotovo preko noći – prilagoditi. Bez obzira na nju, gledajući samu špicu sezone koja je pokazala da je oporavak moguć, osobito ondje gdje se nudio kvalitetan proizvod, smatra da će kroz dvije godine, primjenom cjepiva i normalizacijom situacije brojke dosegnuti ponovno one odlične rezultate iz 2019-e.


Na skupu su sudjelovali brojni poduzetnici ali studenti Visoke škole Aspira a organizatorice Adria Business Networka bile su poduzetnica Željke Barišić, vlasnica Forca Digital Agency (www.forcadigitalagency.com) i Kristine Krstinić, vlasnica MIKRIS Project Managementa (www.mikris.eu).

Pripremio: Tomislav Radić




ponedjeljak, 9. studenoga 2020.

„Zeleni bregi i vinske staze Zagorja“

 








Zeleni bregi i vinske staze Zagorja“


"Zagorje naše em se zna nigde ni tak lepe kak je tam". U Hrvatskom zagorju može se dobro jesti, piti i veseli biti. Purica s mlincima , pa onda štrukli. Zato treba najprije potrčati za "purekima i puricama" do Slivonja u Slivonji jarak u općinu Krapinske toplice. Tamo na OPG-Slivonja uzgajaju "Purana zagorskih brega. U Zagorju ima još uzgajivača purana ali za ovu priliku odabrani su Slivonje.

Slivonje ga uzgajaju tradicionalnim načinom već 50 godina. Ti purani jedinstvenog sivog soja okitili su se raznim odličjima i plaketama na regionalnim i državnim smotrama i natjecanjima u uzgoju peradi. Tradicionalni način uzgoja zagorskog purana jamči: izvornost,rast u skladu s prirodnim ritmom, ispašu na otvorenom i hranidbu domaćim žitaricama. I tako sada sa puricom, mlincima i štruklima Zagorci imaju jedini cijeli ručak od glavnog jela do slastice zaštićeno oznakom geografskog porijekla!

Nakon što ste kod Slivonja nabavili puricu za" po doma, za Božić" okrijepa je neophodna. Vino ? A ne! Ako ste u Hrvatsko zagorje krenuli s novom zagorskom agencijom Incredible tours, prije vina kušati ćete sireve . Agencija Incredible tours koja je organizirala posjet za novinare Hrvatskome zagorju nudi paket aranžmane ili pojedinačne izlete u Zagorje i promiče Zagorje kroz prodaju domaćih proizvoda na webu i portalu www.uzagorju.com

Među domaćim proizvodima koji se nude na portalu su i sirevi mljekare Veronika iz Desinića Ta mljekara otkupljuje mlijeko samo od domaćih kooperanata koji hrane krave na svojim OPG gospodarstvima prirodnom hranom. Mljekara ima 52 trgovine širom Hrvatske. Mini mljekara Veronika sa 200 zaposlenih dnevno preradi 20 000 litara mlijeka.

Jedan od poznatijih sireva "Veronikina legenda" odlično se sljubljuje sa crnim vinima!

Veseli Zagorci ne bi tak veseli bili da "odnavek" ne piju vino .I u vremenima kada je to bio kiseliš pili su ga a danas kada u Zagorju ima vrhunskih vina može se birati i crno i "belo"

Tako je nastala i dosjetka: Štefa nakon prelaska semafora zaustavlja policajac i kaže"Prešli ste na crveno" a Štef odgovara" Je jer je nestalo belega"

Izletište i vinarija Vuglec su na Vuglec bregu i vodi ih obitelj Vuglec u kojoj je glavna osoba Boris Vuglec. Na tom bregu četiri kilometra od Krapinskih toplica, sa pogledom sve do Slovenije uz smještajne kapacitete u starim hižama, restoran je i vinski podrum. Tu se pije i "belo" i crno i poznati pjenušci od kojih je za jedan od njih kao ekspedicijski liker korištena ledena berba još jednog Zagorca Borisa Drenškog koji za svoja vina ima kolekciju Decanter odlikovanja. Zagorska vina "tak su fina" da treba dalje na kušanje i to na Obiteljsko gospodarstvo i u vinariju Zdolc koja je u Klenicama u vinogorju Pregrada.

Uzgoj vinove loze kod Zdolca se temelji na ekološkim načelima proizvodnje. Ne koristi mineralna umjetna gnojiva, ni insekticide u prskanju vinograda, ni sistemične, kontaktne i druge pesticide. Nekada sva ta sredstva nisu postojala pa su vinogradi bili ekološki o ćemu pjesnik Janko Leskovar iz Pregrade kaže "Ovamo doći, otvoriti vrata klijeti, pak pri pragu, otkud puca vidik na stotine zagorskih brežuljaka, sjesti na izvrnute škafice, izvaditi sira i kruha, a u čaše utočiti svježega, iskrećeg se vina"

Ima u Zagorju još mnogo poznatih vinara, još mnogo mjesta gdje se dobro jede, još mnogo lijepih krajolika, kulturnih spomenika i još mnogo toga ali ovu šetnju možda je najbolje završiti kod pionira suvremenog vinarstva u Hrvatskome zagorju u vinariji Sever podno Cesargradske gore u Klanjcu.

Zvonko Sever spasio je staru autohtonu zagorsku sortu Sokol, finog muškatnog okusa i mirisa. Nakon Severa sve je više vinogradara i vinara koji pronalaze u starim vinogradima autohtona sorte kao što su tribidrag ili crljenak, sansigot, štajerska belina, lipovina, lasina i druge.

Od godine 1989. sa nekad tradicionalnom obiteljskog vinarstva prešli su na profesionalnu proizvodnju vina koje prodaju u Zagrebu po restoranima i trgovinama. Sa svojih vinograda 3,6 ha proizvedu 15 tisuća litara a isto toliko od otkupljenog grožđa. Sa čašom Sokola u ruci završavamo ovu šetnju Hrvatskim zagorjem.

Pripremio: Tomislav Radić

Snimke: Mario Draušnik





nedjelja, 27. rujna 2020.

Zelene staze Dunava i Drave“

 







Zelene staze Dunava i Drave“

Na studijskom putovanju bilo je deset predstavnika turoperatorskih agencija i deset predstavnika medija koji su posjetili općinu Erdut i grad Belišće. U četverodnevnom putovanju u sklopu EU projekta „Zelene staze Dunava i Drave“ posjećeno je devetnaest lokacija koje su obuhvaćene projektom.

Počelo je u Erdutu i u Dalju. Posjet tradicijskoj etno kući u naselju Bijelo Brdo u Erdutu koja predočava način života slavonskog seljaka u 19. i na početku 20. stoljeća, pravoslavnoj crkvi Sv. Dimitrija, Patrijaršijskom dvoru, Kulturno-znanstvenom centru Milutin Milanković, dvoracu Adamović-Čeh, manastiru Uspenja presvete Bogorodice, Svetištu Gospe od utočišta u Aljmašu i Vinariji Erdutski vinogradi.

Drugog dana putovanja eno-gastro uživanja. Išlo se u vinarije Antunović, Magistra i Brzica i na ekološko-edukativnu stazu Porić u sklopu biatlona na području općine Erdut. Izgradnja te staze sufinancirana je sredstvima EU. Okrijepa je bila na turističkom posjedu Stari Dud i na kraju državno natjecanje u kuhanju Čobanca u Belišću. Na tom tradicionalnom događanju u sklopu Belišćanskih zlatnih jeseni sudjelovalo 30-tak majstora kotlića. Pobjedio je Damir Đakovac iz Lovačkog društva Vepar Belišće. Sudačku komisiju činili su profesori kulinarstva Jelica Černi, Vladmir Jelić i Stevo Bijelić.

Organiziran je i posjet muzeju Belišće, palači Gutmann, gradskoj kavani u Belišću, novoizgrađenom hostelu Belišće , ekološko-edukativnoj staze Bistrinci i reviji narodnih nošnji.. Izgradnja hostela i staze Bistrinci također je sufinancirana sredstvima EU u sklopu projekta „Zelene staze Dunava i Drave“.

Tijekom posljednjeg dana putovanja novinari i predstavnici turističkih

agencija posjetili su novi hostel Belišće čija je izgradnja također sufinancirana sredstvima EU .

Zelene staze Dunava i Drave“ projekt je sufinanciran iz poziva Promicanje održivog razvoja prirodne baštine, u sklopu Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020. Nositelj projekta je općina Erdut s partnerima gradom Belišćem, Javnom ustanovom Agencija za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Osječko-baranjske županije, Javnom ustanovom Županijskom razvojnom agencijom Osječko-baranjske županije, TZ općine Erdut, kajak kanu klubom Aljmaš i TZ grada Belišća. Svrha projekta vrijednog više od 17,2 milijuna kuna je stvoriti mogučnosti za turistički razvoj temeljen na prirodnoj baštini i razvijanju svijesti o važnosti očuvanja bioraznolikosti kroz promociju zaštićenog krajobraza Erdut, Regionalnog parka Mura-Drava i ekološke mreže Natura 2000.

Uređenjem ekološko-edukativne staze Porić povezuju se turistička odredišta u općini Erdut, Aljmaš te erdutska obala Dunava, te se korištenjem prirodnih i kulturnih posebnosti stvaraju pretpostavke za razvoj posebnih vidova ponajprije održivog turizma.

Uređenjem ekološko-edukacijske staze Bistrinci povezuje se novootvoreni Centar za posjetitelje s hostelom sa suvenirnicom i prezentacijskom dvoranom i s kajak kanu klubom Belišće s vodenicom koja će biti na odmorištu Drave u Bistrincima.
Te dvije ekološko-edukacijske staze povezat će se Dunavom i Dravom, te predstavljaju integraciju odredišta prirodne baštine i poticaj za razvoj turizma kao gospodarske djelatnosti na projektnom području, te povezivanje svih relevantnih dionika lokalnog gospodarstva i održivog razvoja.

Povezivanjem ekološko-edukativne staze Porić i Bistrinci povezuju se turistički Erdut i Belišće i dvije velike rijeke Dunav i Drava.

Tako se projektom stvaraju pretpostavke za razvoj aktivnog turizma kroz izgradnju pješačkih staza i drugih rekreativnih sadržaja koji omogućuju bavljenje grupnim i individualnim aktivnostima na otvorenom kao što su biciklizam, pješačenje, vožnja kajakom, kanuom, promatranje ptica, sportski ribolov i jahanje.




utorak, 8. rujna 2020.

WINE & BIKE TOUR ERDUT

 





WINE & BIKE TOUR ERDUT


Početkom berbi grožđa održat će se Wine & Bike Tour Erdut, manifestacija na međunarodnoj biciklističkoj ruti Dunav u Erdutskom vinogorju. Dionizijska je to pripredba kojom se slavi vino, umjetnost, ljepota druženja, multikulturalnost i zadnje dane ljeta na obalama Dunava.

Ovogodišnji Wine & Bike-a od 11. do 12. rujna biti će mozaik sastavljen od dramskog i glazbenog programa, biciklističko – vinske utrke, vođenih vinskih degustacija i dana otvorenih podruma Erdutskog vinogorja.

Manifestaciju u petak, 11. rujna, otvara predstava “Idi pa vidi“ autora Ladislava Prežigala u režiji Damira Mađarića. U predstavi igraju glumice Mia Krajcar i Marija Kolb.

U toj komediji kakve se političke igre kombiniraju u malom frizerskog salona koji je upravo doživio ovrhu ispričati će vlasnica salona „Idi pa vidi“, njezina djelatnica Iris te još niz osoba iz društvene svakodnevice koja samo na prvi pogled izgledaju obično. U priču je uz pjesmu i ples upletena k.v. čistačica, danas poduzetnica Jagoda, ugledna ministrica Đurđica, estradna zvijezda Emilly, bivši zatvorski čuvar Cajo i drugi.


Ujutro u subotu 12. rujna, počinje zabavna vinsko-biciklistička utrka u kojoj je glavni cilj stići što prije sa što većim brojem zatvorenih butelja vina na cilj u vinariji Erdutskih vinograda d.d. gdje sudionike utrke čeka papreni zalogaj. Vozit će se ruta Aljmaš-Erdut, a sudionici utrke će uz pomoć karte tražiti sakriveno blago – vina Erdutskog vinogorja.


Dan otvorenih podruma Erdutskog vinogorja održat će se u subotu od 10 do18 sati u vinarijama Siber, Danubio, Janečić, Antunović, Brzica, Erdutski vinogradi i Vina Magistra.

U subotu, s početkom u 10 sati u vinariji Siber održati će se Pjenušavi doručak Erdutskog vinogorja, organizaciji Salona of Sparkling Wines, vinarije Siber i Turističke zajednice Osječko baranjske županije, gdje će se predstaviti pjenušava vina Erdutskog vinogorja uz domaće slavonske zalogaje.

Nakon doručka održat će se erdutski "En primeur", kušanje premijernog vina po izboru pojedine vinarije. „En primeur vrhunskih erdutskih vina“ biti će vina Siber, Brzica, Antunović, Erdutski vinogradi.


Ovogodišnji Wine & Bike u subotu, 12. rujna, s početkom u 20.00 sati, upotpuniti će nastup višestrukog dobitnika nagrade Porin, pjevača, tekstopisaca i gitarista Damira Urbana i njegovog pratećeg sastava.


U okruženju Erdutskog vinogorja posjetitelje očekuje i In Da Sofa lounge.


Organizatori manifestacije su Općina Erdut i Turistička zajednica Osječko-baranjske Županije a suorganizatori Udruga vinara i vinogradara Erdut, PORC Erdut, Turistička zajednica Općine Erdut i Kreativna agencija Adverta.



Wine & Bike Tour Erdut 2020

11. – 12.9.2019.


PROGRAM

11. rujna (petak)

19.00 – 20.30 Predstava: Idi pa vidi, Adam Scena

Slobodan ulaz

- Lokacija: Društveni dom Erdut, Josipa Krašteka bb (županijska cesta Aljmaš – Erdut)  


12. rujna (subota)

10.00 – 12.00 Wine & Bike biciklističko-vinska utrka: ruta Aljmaš - Erdut

Natjecatelji će imati zadatak sakupljanja vinskih butelja na određenim lokacijama uz rutu.

Pobjednik utrke biti će sudionik koji je uspio sakupiti i donijeti najveći broj butelja u što kraćem vremenu. Svi sudionici osvajaju sakupljene butelje, dok pobjednik osvaja i dodatnu nagradu.

Sudjelovanje je besplatno, uz obveznu online prijavu putem poveznice:

http://bit.ly/WineBikeTourErdut2020-Utrka

Broj sudionika je ograničen.


10.00 – 18.00 Dan otvorenih podruma

Vinarije Erdutskog vinogorja

https://tz.opcina-erdut.hr/enogastronomija/


10.00 – 14.00 Pjenušavi doručak Erdutskog vinogorja

Na pjenušavom doručku Erdutskog vinogorja, u organizaciji Salona of Sparkling Wines, vinarije Siber i TZ Osječko baranjske županije, predstavit će se pjenušava vina Erdutskog vinogorja uz domaće slavonske zalogaje. Nakon doručka održat će se erdutski "En primeur", kušanje premijernog vina po izboru pojedine vinarije.

Cijena ulaznice je 100,00 kn, uz obveznu online prijavu putem poveznice: http://bit.ly/PjenusaviDorucakErdut

- Lokacija: Vinarija Siber, Erdut, cesta Svetog Martina


17.00 – 18.30 Vođena degustacija vina

Ulaznica: 50,00 kn. Broj sudionika ograničen.

Svi zainteresirani mogu se prijaviti na e-mail adresu: damir@all4wine.hr

- Lokacija: Erdutski vinogradi d.d., Trg Branka Hercega 1, Erdut.


18.30 – 19.30 Poezija u čaši – Enes Kišević

Vođena degustacija vina uz čitanje poezije

Slobodan ulaz

- Lokacija: Erdutski vinogradi d.d., Trg Branka Hercega 1, Erdut


20.00 – 21.30 Koncert: Urban & 4

Ulaznica: u pretprodaji 80,00 kn / na dan koncerta 100,00 kn

Pretprodaja ulaznica:

-Putem online sustava Entrio:

https://www.entrio.hr/event/wine-bike-tour-erdut-2020-koncert-urban-4-8270

-Barcelona Pub, Vukovarska 4a, Osijek

* Na dan koncerta ulaznice će se moći kupiti isključivo na ulazu u koncertni prostor

- Lokacija: Erdutski vinogradi d.d., Trg Branka Hercega 1, Erdut


18.00 – 00.00 DJ ON WINE SESSION @In Da Sofa

Slobodan ulaz

- Lokacija: Erdutski vinogradi d.d., Trg Branka Hercega 1, Erdut

četvrtak, 27. kolovoza 2020.

Susret s rijekom

 



Susret s rijekom


U subotu , 29. kolovoza 2020. godine s početkom u 10:00 sati u Karlovcu, rijeka Korana s desne strane slapa -kod kule održat će se „Susret s rijekom“ .

Cilj projekta je pridonjeti održivom korištenju prirodnih privlačnosti i očuvanju biološke ravnoteže područja NATURA 2000 uz rijeke Karlovačke županije.

U subotu 29.8 od 10-18h može se naučiti kako sigurno veslati i ponašati se na sve popularnijim SUP daskama, kayacima, mini raftovima i raftovima u samom slapu, uz visoko osiguranje ronitelja i HGSS-a te vrhunskih skipera i kayakaša.

Škola veslanja i sigurnog ponašanja na vodi odvijat će su u 2 termina prijepodne ( 10h i 11.30h) i u 3 termina poslijepodne (14h , 15.30h i 17h). Obuka obuhvaća upoznavanje s opremom, obdjevanje te opreme, sigurnosne upute skipera te učenje veslanja i ponašanja u slučaju pada u slap. Predviđeno trajanje obuke je od 30 do 45 minuta.

Prije početka svake obuke profesionalni skiperi će dati sigurnosne upute o pravilnom ponašanju na vodi. Nakon sigurnosne obuke na kopnu, oni koji se odluče moći će proći školu veslanja i sigurnog ponašanja u slapu i roli.

U obuci na vodi mogu sudjelovati stariji od 12 godina, zdravi. Za maloljetne osobe potrebno je da bude prisutan roditelj koji će potpisati pismenu suglasnost da dijete može sudjelovati u obuci na vodi (potreban dokument iz kojeg je vidljivo da se radi o djetetu i roditelju).

Na događaju sudjelovati će i karlovački OPG-i s promocijom svojih domaćih proizvoda i EDIC Karlovac koji će dijeliti svim zainteresiranim posjetiteljima promotivne materijale.

Mjere koje će se poduzeti zbog zaštite od Corona virusa: dezinfekcija ruku kod dolaska na željeni termin, upisivanje svih prisutnih sudionika.Treba ponjeti kupaće kostime i ručnik .

Dio projekta sufinanciran je bespovratnim sredstvima iz Europskog fonda za regionalni razvoj u sklopu Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.”









četvrtak, 23. srpnja 2020.

Na Brač u Bol




Na Brač u Bol
Tamo gdje je čisto plavo more, gdje su svjetski poznate plaže, gdje se dobro jede i pije, na otok u ovo "koronarno" vrijeme treba otiči. A na Brač u mjesto Bol već su došli Nijemci, Slovenci, Česi, Hrvati i Austrijanci. Za sada ih ima 50% manje nego lani pa su se dobro rasporedili na 58.950 m² šljunčanih plaža.
" Do Brača prometuje čak dvanaest dnevnih trajektnih linija Split - Supetar i jedna katamaranska linija Split - Bol, a dva puta tjedno (utorkom i subotom) Zagreb je povezan s Bračem avionskom linijom. Početkom kolovoza planira se uvođenje i avionske linije iz Frankfurta do Brača, koja bi bila aktivna do 23.listopada. Nadamo se koncem srpnja postići oko 70% prošlogodišnjeg posjeta, a od 24.7, uz već jednu postojeću, očekujemo i uvođenje druge katamaranske linije izravno za Bol." izjavio je direktor TZ Bola Markito Marinković.
Boljani i Bolke svojim gostima nude raznolike sadržaje osim svjetski poznate plaže Zlatni rat duljine 500 metara, jedne od rijetkih na koju se, uz puno poštivanje epidemioloških mjera, može smjestiti 2500 kupača. Njezin puni kapacitet je 4000 ljudi, a među prvim je plažama u Europi koja je upravo dobila vlastitu, dvojezičnu web stranicu, http://zlatniratbol.com/, kako bi se gosti što lakše snalazili u toj zelenoj šljunčanoj oazi. Ciljano dizajnirani elementi olakšavaju interaktivnu pretragu i pregled ponude na plaži te servisnih informacija, kao i vremenske prognoze u realnom vremenu, no i povezanu ponudu odredišta Bol. Posebna pažnja stavljena je na mobilne korisnike, a stranicu je izradila osječka digitalna agencija Simplico. Bol se može pohvaliti i brojnim drugim zanimljivostima. Jedanaest atraktivnih videa otkriva zašto svratiti u Zmajevu špilju i na Vidovu goru, gdje biciklirati i okušati se u adrenalinskim sportovima, koji se svjetski poznati teniski turnir održava baš u Bolu, koje kulturne i povijesne ljepote vrijedi posjetiti te gdje pronaći odmor u potpunom miru drevnih maslinika. Videa na atraktivnim lokacijama snimao je Doku Film s redateljem Filipom Bašićem, producenticom Mihaelom Reščić iz Meritum komunikacija, scenaristicom Hanom Klain te koordinatoricom snimanja Đurđom Eterović iz TZO Bol.
Pripremio: Tomislav Radić

nedjelja, 12. srpnja 2020.

BLIZU GRADA, BLIZU SRCA




BLIZU GRADA, BLIZU SRCA

Turistička zajednica grada Zagreba i Turistička zajednica Zagrebačke županije zajedno pokreću posebnu promotivnu kampanju posvećenu Zagrebu i njegovoj okolici pod sloganom „Blizu grada, blizu srca“ / „Around Zagreb“.

Boravak na otvorenom, u zelenilu i prirodi, briga za zdravlje, sigurnost, održivost i podudarnost ponude Zagreba i njegove okolice, glavne su odlike partnerske kampanje TZZŽ i TZGZ.
"Sada partnerski nastupamo na ciljanim tržištima: Njemačke, Austrije, Slovenije, BIH, a, naravno, i u svim dijelovima Hrvatske. Skrećemo pažnju i na nove web stranice www.aroundzagreb.hr koje su posebno kreirane za našu kampanju, a koje daju kreativne prijedloge kako provesti, npr., tri dana u Zagrebu i okolici, stvarajući nove doživljaje i uspomene.“, izjavila je direktorica TZGZ, dr.sc. Martina Bienenfeld.
U pripremi kampanje „Blizu grada, blizu srca“ pratili smo trendove na tržištu putovanja, osluškujući sigurnosnu situaciju te sada pokrećemo zajednički projekt na engleskom, njemačkom, slovenskom i naravno na hrvatskom jeziku.“ rekla je direktorica TZZŽ Ivana Alilović.
Kampanja TZGZ i TZZŽ „Blizu grada, blizu srca“ kreirana je s ciljem stvaranja jedinstvene platforme promocije bogate ponude Zagreba i njegove okolice. U tom smislu će se, kao destinacijska kampanja, obraćati emitivnim tržištima tijekom cijele godine, podsjećajući ljubitelje putovanja koliko je turistička ponuda Zagreba i zagrebačke okolice raznolika, kvalitetna i atraktivna.





nedjelja, 17. svibnja 2020.

Naše bolske priče




Naše bolske priče


Koje organsko povrće možete kušati u Bolu na Braču, gdje pronaći domaće kozje proizvode, u kojem restoranu guštati u lokalnom pijatu sa samoniklim biljem, od kojeg ribara nabaviti frišku tek ulovljenu ribu, uz čiju milozvučnu gitaru sanjariti i gdje pronaći ekstra djevičansko maslinovo ulje može se doznati u novom projektu Turističke zajednice općine Bol pod nazivom: Naše bolske priče.
Projektom kojim se želi privući domaće goste, obuhvaćeni lokalni ugostitelji, mali proizvođači, iznajmljivači i mali hotelijeri, koji trenutno prolaze kroz emocije, od straha i neizvjesnosti do optimizma i nade u bolje sutra. Ključna poruka je važnost zajedništva, jer bez toga nema niti autentičnog iskustva, koje su Bolke i Boljani spremni s veseljem podijeliti. Želja im je da ih gosti prepoznaju te od njih iz prve ruke čuju priče, koje ne mogu pročitati niti u jednom časopisu, otkriju fantastične okuse domaće hrane i proizvoda, nauče ponešto o samoniklom bilju te da uistinu dožive ovo malo mjesto u svoj njegovoj ljepoti. Pritom ne mislimo samo na poznati Dominikanski samostan, od kojeg vodi prekrasna šetnica do jedne od najljepših plaža, Zlatnog rata, te na atraktivne biciklističke staze, već i na ljude koji generacijama žive za svoje malo misto.


U videima i na fotografijama, savršeno nesavršenima, svoju je priču podijelio Franci Marinković iz restorana Pusa. Osim vrhunskim jelima sa samoniklim biljem, svoje goste uvijek očara i dobrom pjesmom. Meri Bodlović i njezin suprug koji se već desetak godina bave ekouzgojem, maslinarstvom i vinogradarstvom na svom OPG-u. Uzgoj, proizvodnju i ugostiteljstvo odlično su povezali Mirjan i mama Irena, a njihov specijalitet,Sir u cukru, od kozjeg mlijeka može se kušati u njihovoj konobi Dišpet. O maslinama i obiteljskom masliniku priča Nikica Bodlović s istoimenog OPG-a, ponosan na 250 stabala maslina i zlatne kapi ekstra djevičanskog ulja. Tu je i ribar Pravdan Katić a turiste zabavlja i Pjerin Jugović uz zvuke svoje gitare.
Ovo je tek početak priče Turističke zajednice Bola, koja će u sljedećim mjesecima putem društvenih mreža, na IG i FB profilu: Bol - Symbol of the Adriatic, širiti pozitivna lokalna iskustva te predstavljati svoje mještane.


ponedjeljak, 4. svibnja 2020.


UHPA o Hrvatskoj turističkoj kartici

  • Izjava predsjednika Udruge hrvatskih putničkih agencija Tomislava Faina

Hrvatska turistička kartica projekt je počela pripremati prije 3 i pol godine ali će njegova primjena, nažalost, započeti u najgore moguće vrijeme. Svakako smatram da je tzv. Cro kartica dobar projekt koji treba razvijati i od kojeg će hrvatski turizam tek u budućnosti imati veće koristi. UHPA- pozdravlja taj projekt iako smo svjesni da u ovoj godini, kada nas je poharala pandemija Covid-19, ne možemo očekivati da će velik broj poslodavaca svojim zaposlenicima uplaćivati sredstva na karticu, koja mogu iskoristiti u turističke svrhe. Doduše veseli me i sama pomisao da postoje poslodavci koji će uz redovna primanja svojim zaposlenicima imati financijsku snagu uplatiti do 2.500 kn na Cro karticu.
Još u veljači nam Ministarstvo turizma predstavilo Cro karticu i kao moguće korisnike navelo je kategorije smještaja i djelatnost pripreme i usluživanja hrane i pića. Naravno da nama to nije bilo prihvatljivo i da smo odmah zauzeli stav da bi turističke agencije trebale biti uključene u projekt. Nakon sastanka smo Ministarstvu turizma poslali dopis u kojem smo im još jednom naveli sve razloge zašto bi se trebalo omogućiti plaćanje Cro karticom i u turističkim agencijama. Jedan od najvećih argumenata su privatni iznajmljivači s kojima naše članice imaju intenzivnu suradnju. Kao što znamo, velika većina privatnih iznajmljivača nema POS uređaj, što jest tehnički uvjet sudjelovanja u projektu. To znači da i sami privatni iznajmljivači ne mogu sudjelovati u projektu ako nisu uključene turističke agencije. Isto tako svi oni kojima bi poslodavac uplatio sredstva na Cro karticu, ne bi mogli koristiti usluge privatnih iznajmljivača, što privatne iznajmljivače dovodi u podređen položaj.
U posljednih mjesec dana smo s Ministarstvom turizma održali nekoliko sastanaka na tu temu i smatramo da su naši argumenti uvaženi, obzirom na izjave ministra Cappellija u pojedinim medijima gdje spominje kako će turističke agencije biti uvrštene u projekt Hrvatske turističke kartice.



nedjelja, 3. svibnja 2020.

Česi i hrvatski turizam




Česi i hrvatski turizam


U Hrvatsko-češkom društvu( HČD) predavanje na temu Česi i hrvatski turizam održao je predsjednik HČD-a, povjesničar i bohemist Marijan Lipovac. Pedavanje je održano putem Youtube kanala Hrvatsko-češkog društva, a povod su bili planovi kojima je cilj omogućiti dolazak čeških turista u Hrvatsku i ovog ljeta, unatoč pandemiji koronavirusa.
Kao i u drugim industrijski razvijenim zemljama, i u Češkoj se krajem 19. stoljeća razvija turizam pa jača interes Čeha za Jadran s kojim su tada dijelili pripadnost istoj državi, Austro-Ugarskoj, a dodatna motivacija bio je osjećaj slavenske uzajamnosti s južnoslavenskim narodima na jadranskoj obali, posebno s Hrvatima. Lipovac je spomenuo prvo organizirano putovanje Čeha na Jadran 1897. koje je imalo velik odjek i u Češkoj i u Hrvatskoj, kao i ulogu češkog kapitala u razvoju jadranskih turističkih mjesta.
Lipovac je u svom predavanju spomenuo ideju da se Čehoslovačka spoji s Jadranom željezničkim tunelom ispod Austrije koji bi vodio od Českih Budějovica do Kopra kraj kojeg bi bio izgrađen umjetni otok nazvan Adriaport. Tunel je trebao biti dug 350 kilometara, ali neki dijelovi pruge bili bi na tlu pa bi trasa bila duga ukupno 410 kilometara. Projekt je 1967. osmislio ekonomist Karel Žlábek i sedamdesetih godina dobio je potporu državnog vrha. Taj projekt imao je ne samo turistički, nego širi gospodarski značaj i tadašnju Čehoslovačku pretvorio bi u pomorsku zemlju. Bili su izrađene i potrebne studije, no tunel na koncu nije krenuo u realizaciju, iako se planiralo da nakon više desetljeća izgradnje bude otvoren upravo 2020.
Srpska agresija na Hrvatsku 1991. opet je zaustavila turizam, ali češki turisti vratili su se već 1992. te su dolazili svih ratnih godina i ostvarivali čak 22 posto turističkih noćenja. Kao i u prvoj polovici 20. stoljeća, uglavnom su ljetovali u Istri i u Primorju koji su bili relativno daleko od još uvijek okupiranih područja. Posljednjih dvadesetak godina Česi ljetuju po cijeloj hrvatskoj obali, a 2000. dva je tjedna odmora u Dubrovniku proveo tadašnji češki predsjednik Václav Havel sa suprugom Dagmar. Lipovac je kazao da osim kao posjetitelji Česi danas hrvatskom turizmu ponovno doprinose i kao ulagači unapređujući turističke kapacitete te poručio da o emotivnom odnosu Čeha prema hrvatskom Jadranu svjedoči široko rasprostranjena parola „Vaše more – naše more“, kako glasi naslov dokumentarnog filma češkog oskarovca Jiříja Menzela iz 2010. „Zbog toga ne čudi da se još tijekom pandemije koronavirusa u Češkoj stvaraju planovi kako njihovim građanima omogućiti da i ove godine ljetuju u Hrvatskoj“, zaključio je Lipovac.
Snimka predavanja Česi i hrvatski turizam može se pogledati na linku:


subota, 21. ožujka 2020.


Novinari "napali" Ozalj

Grad Ozalj i općine Ribnik, Žakanje, Kamanje, Lasinja i Draganić u Karlovačkoj županiji osnovali su Turističku zajednicu Područja Kupa i pozvali dvadesetak novinara, članova Zbora turističkih novinara Hrvatskog novinarskog društva i kolege iz Slovenije i Srbije kako bi svoje čitatelje, gledatelje i slušatelje upoznali s ljepotama i turističkom ponudom kraja. Srećom dogodilo se to prije Korone.
U OPG-u Frlan u Vivodini Zbor turističkih novinara održao je godišnju skupštinu.
Predsjednica Karin Mimica izvjestila je o aktivnostima kao što su:
Dani reportaže Fra Ma Fu u Daruvaru( rujan), projekt novinara Gorana Gazdeka, projekt nagrada za putopisce FIJET" Marko Polo-slavni putopisac" u prosincu(Tina Eterović Čubrilo),humanitarna akcija u suradnji s Ogrankom sisačko moslovačke županije ,projekt "Baština Banovine očima novinara"( Mirjana Žugec Pavičić).

Nakon skupštine kušalo se jela OPG-a Frlan. Već pet generacija Frlana su ugostitelji i vinari poznati po pečenoj janjetini, domaćim kobasicama, šunki, kulenovoj seki, domaćem kruhu i štrudli. Svake godine s dalmatinskih otoka Paga, Krka ili Cresa nabavljaju janjetinu koju pripremaju na ražnju ili pod pekom. U vinskom podrumu može se kušati šest vrhunskih vinskih sorti i rakije te razne biljne likere.
OPG Čulig smješten je na brežuljku iznad mjesta Vrhovec u pitoresknoj idili vinograda i šumskih gajeva.

Nakon Frlana turistički novinari prošli su pored
regionalnog off road centara Ribnik gdje se održavaju autocross utrke Srednjoeuropske zone i motocross natjecanja . Staza je u neposrednoj blizini ceste D6. a blizu je i barokna crkva Sv. Ilije Proroka u Lipniku, koja sa župnim dvorom izgrađenim u 17. stoljeću čini kulturno-povijesnu cjelinu. U crkvi se nalazi barokni oltar, a freske na zidovima stare su više od 100 godina. Najstariji dio (sakristija) sagrađen je 1673. godine, a daljnja rekonstrukcija i proširenje izvedeno je od 1770. do 1774. godine. Njezina je posebnost zvonik nad predvorjem i pomična oltarna slika Svetog Ilije Proroka koja se spušta iznad kipa u niši koji prikazuje kip Srce Isusovo.

Turističko naselje obitelji Srakovčić u Ribniku smješteno je na 350 metara nadmorske visine, gdje su svoj luxury glamping kamp smjestili i Nizozemci, koji sami i pune smještajne kapacitete.
Stari grad Ribnik velebno je zdanje Frankopana, koje je vraćeno nasljednicima, no nažalost stoji i propada i izvan je bilo kakve uporabe, ali i takvo atrakcija je vidljiva iz daleka. Rijedak je to primjer nizinske vodene utvrde, tzv. Wasserburga - u slučaju opasnosti tadašnji stanovnici su mogli zatvoriti korito potoka čime bi nastalo malo jezero, odnosno ribnjak, a sama utvrda postala bi otok. Građen je na dva kata, a prilazilo mu se i pokretnim mostom. Osnova mu je u obliku nepravilnog kruga. U dvorišnom dijelu nalaze se arkade, a na istočnoj obrambenoj kuli još uvijek stoji grb obitelji Frankopan.
Mjesto Žakanje posebno je uzbudljivo u ljetnim mjesecima kada postaje odredištem raftingaša kao središte najvećeg rafting spusta po Kupi u Hrvatskoj sa više od 400 sudionika. Novouređene šumske staze pogodne su za trekking šetnje i biciklizam u svim godišnjim dobima. U prošlosti je Žakanje bilo na starom rimskom putu uz Kupu, pa obiluje ostacima rimskih naselja.
Kamanje nudi sportsko-rekreativne aktivnosti poput vožnje kajakom ili kanuom, rafting na Kupi a uz biciklističke i pješačke staze tu su i poučne staze i kampovi a arheološki lokalitet špilja Vrlovka pretvorena je u arheološki park. Ulaz u špilju danas je na strmoj obali rijeke Kupe na nekoliko metara iznad površine vode. Arheološkim istraživanjima otkriveno je da su ljudi pohodili špilju Vrlovku još potkraj neolitika a pronađeni predmeti kao što su fina keramika ali i ljudske kosti daju zaključiti da se špilja koristila i u kultne svrhe.Špilja je poznata po bioraznolikosti i rijetkim životinjskim vrstama. Čak osam vrsta zakonom zaštićenih šišmiša u njoj obitavaju pa iako je uređena za posjetitelje dio godine nije dostupna kako se ne bi uznemiravalo šišmiše.
Crkvu Svetog Lovre iz 1753. godine u Vivodini izvana je oslikao Zlatko Guštin, a u unutrašnjosti su moderni bakreni reljefi donacije iseljenika iz Kanade. Uz taj vanjski oslik stihovi su Stjepana Sabljarića koji glase: "Sveti Lovro i još pet kapela, dvadeset i sedam malih sela. Od davnina prvoklasna vina, eto to je lijepa Vivodina".
OPG Guštin je malo obiteljsko gospodarstvo koje danas vodi Lovro Guštin, a pomaže mu obitelj u kojoj se posebno ističe njegova majka koja je bila prva pratilja u izboru najuzornije seoske žene. Imaju dobro vino, kobasicu, slaninu i sjajna peciva i kruhove. Bave se i uzgojem konja, a iz vinske kuće pruža se pogled na vinorodno područje Ozlja i Vivodine. Vinska kuća sa nekoliko soba i kamenom obložena kušaonica idealne su za vikend odmor daleko od vreve i oka javnosti. Okruženo vinovom lozom ovo je mjesto za uživanje s prijateljima, u dobroj kapljici i vrhunski pripremljenoj janjetini.
Vlasnik vinarije i OPG-a Vrbanek je mladi agronom Darko Vrbanek koji nastavlja stoljetnu tradiciju vinogradarstva i vinarske proizvodnje. Osim vlastitog grožđa, dio otkupljuje od drugih vinogradara.Sa vinskih izložba u Hrvatskoj i Sloveniji ima kolekciju odličja. U modernom, lijepo uređenom podrumu nudi široku paletu vina sve do predikatnih berbi, a u kušaonicu stane 60-tak osoba.
Posebna atrakcija uz stari grad Ozalj je Hidroelektrana – Munjara . Munjara je najstarija je kontinentalna hidroelektrana u Hrvatskoj, izgrađena na preporuku Nikole Tesle i puštena u rad 1908. radi napajanja rasvjete Karlovca. Elektrana je podignuta na prirodnom slapu u Ozlju. Tu je i gradsko kupalište na Kupi, a obala rijeke nedaleko Munjare bila je omiljeno mjesto za štafelaj Slave Raškaj, poznate gluhonijeme slikarica rođene u Ozlju 1877. godine, čiji je mentor bio Bela Čikoš Sesija. Danas od munjare do staroga grada Ozlja vodi šetnica Slave Raškaj a na njoj je za turiste postavlja pokretna izložba slika Slave Raškaj s tematikom pogleda na dvorac iz raznih pozicija šetnice u različitim godišnjim dobima. U dvorcu u muzeju uređena je i njezina spomen soba. U podnožju dvorca turističke novinare je dočekala posebna slastica - torta Katarine Zrinski, koju priprema restoran Žganjer iz Jaškova, poznat po paškoj janjetini. O organizaciji ovogodišnjeg Štrudlafesta 5. i 6. rujna ponovno će se pokušati oboriti Guinnessov rekord u duljini štrudle najavila je Lidija Žganjer Gržetić.
Stari grad Ozalj impresivno je zdanje i biser hrvatske kulturne i povijesne baštine smješten na vrhu litice podno rijeke Kupe izgrađen 1244. godine, a bio je dom Zrinskih i Frankopana te Slave Raškaj. Zavičajni muzej u starom gradu predstavlja vrlo detaljnu povijesnu i arheološku zbirku artefakata Ozlja i okolice. Znamenitosti koje treba pogledati su i Crkva Svetog Vida i grob Slave Raškaj.
Muzej Domovinskog rata Turanj je na mjestu na kojem je u Domovinskom ratu zaustavljen neprijatelj koji je pokušao zauzeti Karlovac i presijeći Hrvatsku. Unutarnji dio muzeja smješten je u zgradi iz ratnih vremena znakovitog naziva Hotel Kalifornija.
Nikola Tesla – Experience centar Karlovac upoznaje turiste sa Teslinim školovanjem i životom uz Koranu, uz vodu, gdje se skoro i utopio i gdje je vjerojatno dobio ideje kako ukrotiti prirodu; vodu i munje.Centar je osmišljen multifunkcionalno a dogradit će se i novi prostor u kojem će se kroz tri etaže ispričati priča o životu Nikole Tesle; od Smiljana preko Gospića i Karlovca do New Yorka.
Nakon rata obnovljeni su crkva Majke Božje Snježne stare 600 godina i Pavlinski samostan Kamensko. Kamensko je selo koje ima 700 godina pisane povijesti tijekom koje je sedam puta paljeno do temelja, a mještani su ga dizali iz pepela. Uz obalu Kupe nalazi se i najstarija rimska luka što potvrđuje nalazište rimske lađe iz 1.st. U crkvenim katakombama pronađen je grob križara s ovog područja sa prstenjem i obilježjima visokog staleža tog reda. Sondiranje oko crkve je pokazalo da je i cijelo područje nekada bilo rimsko naselje a na tom je mjestu i arheološko nalazište Kolapijana - najstarijeg ilirskog plemena.

Žitna lađa Zora turistička je atrakcija za pamćenje jer plovidbom po rijeci dok lađa nečujno klizi površinom vode domaćini pričaju priče i legende uz pijuckanje domaćih rakija tako da zaboravite da ste ikada bili igdje izvan te izvanvremenske riječne priče.
Izletište Gliboki brod - OPG Marinković i Lasinja bila su poslijednja odredišta turističkih novinara. Seljačko imanje obitelji Marinković priča posebnu priču o životu na selu i domaćim životinjama. Izletište nudi brojne sadržaje za djecu, domaću kuhinju i ugodnu atmosferu koji ga čine idealnim mjestom za obiteljski odmor i rekreaciju.
Turistički novinari otkrili su mnoge privlačnosti Karlovačke županije i o tome trebaju obavijestiti domaće i strane turiste ali ne samo oni nego i turističke agencije i Hrvatska turistička zajednica.
Tekst: Marija Barić
Pripremio: Tomislav Radić